Русия „отстрелва“ един след друг американските бронирани гиганти M1 Abrams. Сред военната „помощ“, предоставена на Киев от международните съюзници, са бронирани превозни средства, включително основни бойни танкове от западен тип. Обединеното кралство пое инициативата, като предостави 14 от своите танкове Challenger 2 в подкрепа на украинските въоръжени сили.
Това прехвърляне е нещо повече от военна помощ; то е политическо изявление, целящо да убеди европейските съюзници да споделят ресурсите си. Според британски служители техният танк е почти „неуязвим“.
Но първият Challenger 2, унищожен от руските сили, тлее в южните степи по време на неуспешната контраофанзива на Украйна през лятото на 2023 г. Оттогава не се съобщава почти нищо за бойните характеристики на останалите британски танкове в украински ръце.
Германия, както и няколко други европейски държави, последваха примера на Обединеното кралство и започнаха да доставят на Украйна редица германски танкове Leopard 2. Сред тях Leopard 2A6 се откроява като най-усъвършенствания модел от серията.
Съединените щати не бързаха да изпратят основните бойни танкове M1A1 Abrams в Украйна.
Първоначално Вашингтон се ангажира да достави 31 такива танка, достатъчни за оборудването на един танков батальон.
Доставката обаче се забави. Причината за това забавяне е ясна – американските инженери трябваше да отстранят всички ценни и класифицирани технологии от танковете. За значителен период от време украинското командване предпочете да държи дарените от САЩ танкове в резерв, вместо да ги изпрати незабавно в битката.
Танковете M1A1 Abrams, разположени от украинските въоръжени сили към Авдеевка, бързо започват да стават жертва на вражески огън. Удивително е, че разрушенията им повтарят тези на европейските и руските танкове.
Тези американски бойни машини се превърнаха в основни цели за руските войски, които изглежда активно преследват тези бронирани гиганти.
Сега съобщенията за унищожени танкове Abrams често се появяват в новините на руското Министерство на отбраната.
#Ukraine has #lost 14 #Abrams_Tanks – almost #half donated by the #USRegime.https://t.co/PpKHpaDMOO
— LivedShahid (@LivedShahid) June 9, 2024
И така, колко от тези танкове са били унищожени?
Почти половината от първоначално прехвърлените. Според телеграмния канал на 1430-и полк „Бюлетин“ досега са унищожени 14 от 31 предадени танка M1 Abrams, като в подкрепа на тези твърдения има фотографски доказателства.
Интересно е, че не много отдавна CNN излъчи увлекателен репортаж за американските танкове, разположени в състава на 47-а механизирана бригада в Украйна. Това елитно подразделение действа по стандартите на НАТО и използва западно военно оборудване.
Екипът на CNN посещава украински танкови позиции и се натъква на някои доста остри критики към американските танкове.
Проблемите варират от технически проблеми с двигателите и недостатъчна бронирана защита до кондензация на влагата при мъгла и дъжд, която поврежда електрическите системи на танковете. Като цяло, според украинските танкови екипажи, танковете са се превърнали в основни цели за руските сили.
M1 Abrams е основен боен танк от трето поколение, използван от армията и морската пехота на САЩ.
Наречен на името на генерал Крайтън Ейбрамс, той е крайъгълен камък на американските бронирани сили от въвеждането му в началото на 80-те години на миналия век. Танкът е известен със своята усъвършенствана броня, мощно въоръжение и сложна електроника, което го прави един от най-страховитите танкове в света.
Размерите на M1 Abrams са значителни, което отразява ролята му на тежко бронирано превозно средство. Дължината му е приблизително 32,04 фута [9,77 метра], ширината – 12 фута [3,66 метра], а височината – 8 фута [2,44 метра]. Теглото на танка варира в зависимост от варианта, но обикновено той тежи около 60 тона.
Задвижването на M1 Abrams се осигурява от газотурбинен двигател AGT1500 на Honeywell, който може да генерира 1500 конски сили. Този двигател позволява на танка да развива скорост до 42 мили в час [67 километра в час] по пътищата и 30 мили в час [48 километра в час] извън пътя. Газотурбинният двигател е известен с високото си съотношение мощност/тегло и способността си да работи с различни видове гориво, включително дизелово гориво, керосин и реактивно гориво.
M1 Abrams може да се похвали с няколко технически характеристики, които повишават бойната му ефективност.
Композитната му броня, която в някои варианти включва слоеве от обеднен уран, предлага изключителна защита срещу заплахи, свързани както с кинетична, така и с химическа енергия. Танкът е оборудван и с усъвършенствани системи за управление на огъня, включително лазерен далекомер, термовизионна система и балистичен компютър, които му позволяват да поразява точно цели на големи разстояния, дори при неблагоприятни условия.
Основното оръдие на M1 Abrams е 120-милиметрово гладкоцевно оръдие M256, разработено от Rheinmetall и произвеждано по лиценз в САЩ.
Това мощно оръжие може да стреля с различни видове боеприпаси, което го прави универсално в бойни ситуации. Гладкостенната конструкция на оръдието позволява по-висока начална скорост и подобрена точност на големи разстояния.
Видовете боеприпаси, използвани от главното оръдие на M1 Abrams, включват бронебойни саботи с устойчивост на перките [APFSDS], които са предназначени да пробиват вражеската броня; високоексплозивни противотанкови патрони [HEAT], които са ефективни както срещу бронирани, така и срещу меки цели; и многоцелеви противотанкови патрони [MPAT], които могат да се използват срещу различни цели, включително хеликоптери. Освен това танкът може да изстрелва канистерни снаряди за защита от близко разстояние срещу пехота.
Източник – BulgarianMilitary /Превод:SafeNews