България има амбицията да възстанови и активизира сътрудничеството си с Република Южна Африка, която е ключов фактор в международните отношения и на африканския континент. Затова допринасят както диалогът на най-високо равнище, така и засилването на комуникацията между отделните институции в изпълнителната власт. Това заяви българският президент Румен Радев, който днес се срещна с президента на РЮА Сирил Рамапоса в официалната резиденция на южноафриканския държавен глава в Претория, съобщиха от прессекретариата на държавния глава, който е на посещение в страната.
По време на срещата са били отбелязани възможностите за разширяване на двустранното партньорство в сферите на икономиката, търговията, транспорта, туризма, образованието и науката. Бил е отчетен и забележителният около 200% ръст в икономическия обмен през 2022 година, посочват още от прессекретариата на държавния глава.
РЮА е сред икономически най-развитите държави в Африка, има споразумение за стратегическо партньорство с Европейския съюз и е сред 20-те най-развити икономики в света. Радев открои възможността България да се превърне в логистичен център за износа на РЮА към ЕС, както и интереса на страната ни да развива аналогично партньорство с РЮА по отношение на региона на юг от Сахара.
Паралелно на срещата на двамата президенти в Претория започна и бизнес форум с участието на 31 български и 70 южноафрикански компании, на който бяха представени перспективните области за инвестиции в двете държави, а представителите на бизнеса проведоха редица двустранни срещи. Като особено перспективни сфери на икономическото сътрудничество бяха откроени машиностроенето и производството на автомобилни компоненти, земеделието и производството на храни, високите технологии, транспорта и туризма.
Стокообменът между България и РЮА през 2020 г. е 155,8 млн. долара, като износът от България достига 122,9 млн. долара, а вносът от РЮА е на стойност 32,9 млн. долара. Стокообменът през 2021 г. е 128,3 млн. долара. През 2021 г. износът от България е за 82,8 млн. долара, а вносът от РЮА е на стойност от 45,5 млн. долара, показва справка на БТА. За първите десет месеца на 2022 г. е постигнат общ стокообмен от 343 млн. долара. Българският износ е за 238,4 млн. долара, вносът от РЮА за същия период е на стойност от 104,6 млн. долара. Увеличението на българския износ за РЮА през първите десет месеца на 2022 г. се дължи основно на големите количества слънчогледово олио, крафтхартии и крафткартони, и автоматични машини за обработка на информацията.
Насърчаването на туристическия обмен и контактите между бизнеса чрез визова либерализация, също беше обсъдено по време на срещата между президентите. Двамата подчертаха и взаимния интерес на България и РЮА за партньорство в областта на енергетиката и енергийната сигурност и изграждането на зелена икономика, допълват от прессекретариата на държавния глава.
Получилите висшето си образование в България много студенти от различни държави в Африка в близкото минало, представляват днес голям общ капитал за развитие на отношенията между страната ни и нейните партньори в Африка, посочи Радев. Обсъдено бе и предложението на България за приемане на програмата за сътрудничество във висшето образование и обмен на студенти между България и РЮА.
Радев и Рамапоса посочиха, че отношенията между България и РЮА имат исторически характер от времето, когато България непоколебимо подкрепи южноафриканския народ в борбата срещу апартейда. Рамапоса изрази признателността си към България и българския народ за оказаната подкрепа в историческата борба на южноафриканския народ за спазването на човешките права и премахването на режима на социална и расова дискриминация. Политиката на българската държава е била резултат и на дълбокото вкорененото чувство за справедливост у българския народ и благодари за създадените от РЮА условия за българската общност в страната, която е отлично интегрирана в обществото, посочи Румен Радев.
По-късно в Парка на свободата президентът поднесе венец в знак на почит към загиналите в борбата за свобода в Южна Африка и участва в откриването на изложба, посветена на българската подкрепа в борбата на южноафриканския народ срещу апартейда.