„Задължение е на опозицията да даде алтернативен бюджет. Това е основният закон и това, по което се различават партиите и коалициите – моделът на икономическа политика“. Това заяви депутатът от БСП Румен Гечев, пред БНТ.
Социалистите не са съгласни със сегашния проектобюджет, защото не е достатъчно свързан с българската икономика и противоречи на европейската философия. БСП настоява над половината от брутния вътрешен продукт на страната да бъде разпределен през бюджета.
„БСП винаги сравнява своята философия с европейската. Това, което се прави в България от 10 години и не само – продължават да считат, че под 40% от БВП ще бъде преразпределен през бюджета. Средно в ЕС това число е 50% При 180 млрд. БВП това означава, че в бюджета не влизат най-малко 18 млрд. лв.“, допълни той.
Според Гечев правителството целенасочено хвърля прах в очите на хората с бюджетния дефицит от 3%, а изискването на ЕС за такъв дефицит за приемане в еврозоната е „цинично“.
„Нашата позиция е, че ние не сме готови за еврозоната, а се пъчим с някакви проценти, които не са ключов показател за жизнения стандарт и конкурентоспособност. Второ, в цяла Европа няма такова затягане на коланите и трето, този показател няма да ни реши въпроса за еврозоната, защото те няма да ни приемат нито другата година, нищо следващата“, каза Гечев.
По думите му заложеният бюджет не предвижда справяне с инфлацията. Посочи като хубава мярка предвиденото увеличение на заплатите на учителите и университетските преподаватели, но подчерта, че въпреки това заложените средства за наука в БВП са едва 0,25%
„Ние искаме да се увеличат разходите за наука и образование, но не само за работни заплати, а за техника, за технологии, от които да се учат някои студенти, за базите, в които се правят научни изследвания“, посочи той.
Още от 1 юли можеше да се увеличи минималната работна заплата на 50% от средната, както е в ЕС и както препоръчва Еврокомисията, заяви социалистът.