Имаме шансове до края на тази година да влезем в Шенген и да сме напълно готови за Еврозоната. Това заяви специално за SafeNews Румен Гълъбинов, икономист и бивш заместник-председател на Комисията по финансов надзор.
Имаме шансове за Шенген
За посочените шансове за Шенген и респективно еврозоната, има някои условия и и кономистът посочи кои са те.
Важно е как ще повлияе на икономиката отпадането на дерогацията – ще има ли драстично изменение в цените на горивата. Защото те влияят много на общото ценово ниво и оттам на инфлацията у нас. Ако се следва разумна фискална политика няма да има проблем с изпълнението на бюджета.
Според Гълъбинов вече се забелязват наченки на влизане в леко рецесионно състояние на някои от икономиките в еврозоната. Това неминуемо ще се отрази на българската икономика, заради големия износ.
И тази година ще продължим да разчитаме на ръста на вътрешното потребление, смята той. Трябват ни повече инвестиции, които влизайки в икономиката да носят повече добавена стойност, нови работни места, заплати, осигуровки и данъци. Правителството трябва да работи повече за инвестиции в публични големи проекти, както и в частни такива, убеден е икономистът.
Той обаче подчертава и че ще продължи демографската криза. Защото още ще се увеличават пенсионерите, за сметка на работещите. А това ще затормозява икономическия ни растеж.
По-рано днес Явор Куюмджиев заяви: България стана нормална европейска държава, която ще забрани и вече забрани вноса на руски петрол, износа на продукти преработени от руски петрол, като от 1 март изцяло ще спре.
Държавата обаче няма инструменти, с които да повлияе на стресови ситуации на пазара. Чисто по закон и теоретично, държавата трябва да разполага със запаси за три месеца потребление на основните видове горива, които трябва да се управляват от Държавна агенция “Държавен резерв”.
Относно дерогацията според него най-добрият вариант е някоя голяма стратегическа компания, която знае какво прави, има подобни инсталации на други места по света и да ги включи и нашата рафинерия в портфолиото си, за да може да управлява по правилния начин. Най-лошото е да даваме приватизация в стил 90-те години. Не приватизация, защото това е частна компания, но придобиване в стил 90 години.
Още новини четете в секция Бизнес.