Роботизираният космически кораб Peregrine се завръща на Земята и се очаква да изгори в земната атмосфера на 18 януари 2024 г., според неговия производител Astrobotic. Peregrine успя да достигне разстояние от 390 000 км от Земята и вече е на път обратно. Роботизираният кораб претърпя критична загуба на гориво няколко часа след изстрелването, което направи операцията невъзможна, така че Astrobotic реши да го върне на Земята.
Update #16 for Peregrine Mission One: pic.twitter.com/TiLr4AU4rB
— Astrobotic (@astrobotic) January 13, 2024
Спускаемият апарат излетя с ракетата Vulcan на United Launch Alliance
от станцията на космическите сили Кейп Канаверал във Флорида.
Но Astrobotic бързо идентифицира „аномалия на задвижването“, засягаща Peregrine, и по-късно каза, че спускаемият модул е изправен пред „критична загуба на пропелант“.
Astrobotic съобщи, че течът се е забавил, което не е изненадващо, тъй като е изразходвано толкова много, че налягането в резервоара е спаднало значително. Това изтичане продължава да променя траекторията на Перегрин и Контролът на мисията обмисля възможни алтернативи.
Изпращането на космически кораб до Луната не е лесно
каза асоциираният учен Ники Фокс от НАСА.
„Поздравявам упоритата работа, издръжливостта и ангажираността на Astrobotic, докато се изправя пред предизвикателствата на своята мисия. С всяка революционна иновация идват награди и рискове“, пише Фокс.
Sending a spacecraft to the Moon is not easy. I commend @Astrobotic‘s hard work, resilience, and commitment as they navigate the challenges facing their mission. With any breakthrough innovation comes rewards and risks. Each lunar endeavor expands the opportunities for us to… https://t.co/zmZD8qj0P1
— Dr. Nicky Fox (@NASAScienceAA) January 11, 2024
Мисията Peregrine е част от програма на НАСА, насочена към подпомагане на частни космически компании да изпращат правителствени и търговски товари в космоса и на лунната повърхност. Astrobotic се стремеше да направи първото успешно кацане на Луната след последната мисия на Аполо през 1972 г.
Източник: NPR / Превод: SafeNews
Още новини четете в категория Свят.