Режисьор почина от рак, след като яде тези храни! Не ги докосвайте! Американският режисьор Морган Спърлок беше един от първите, успели да шокират света с вредата от яденето на ултрапреработени храни.
Той е бил част от малка група диетолози и лекари. Те се престрашават да се противопоставят на агресивното навлизане на тези стоки в магазините и във веригите за бързо хранене по света.
СПЪРЛОК РЕШАВА ДА СЕ ПРЕВЪРНЕ В ОПИТНО ЗАЙЧЕ
Той искал да разбере на базата на личен опит дали наистина предлаганите в тях ястия и напитки са толкова вредни. В продължение на месец той буквално се тъпче с най-големите хамбургери, пържени картофи и газирани напитки. По същия начин, както го правят милиони други американци всеки ден.
За 30 дни напълнява с 12 килограма. Разказва, че се чувства болен и без сили
Редица негови здравни показатели се влошават много.
Спърлок представя цялото си преживяване във филма Super Size Me, който му носи номинация за “Оскар” за най-добър документален филм. Някои от
най-големите вериги за бързо хранене оспорват твърденията му, но общественият отзвук от неговия кинопроект е толкова голям, че в крайна сметка се принуждават да премахнат най-големите си менюта.
Редица специалисти и известни готвачи се включват в спора дали наистина са толкова вредни ултрапреработените храни.
Направени са десетки проучвания по въпроса през последните години, които доказват, че те имат връзка с редица заболявания, включително с 34 вида рак. През последните дни доста от тях отново бяха припомнени, след като стана ясно, че Спърлок е починал на 53 години от онкологично заболяване.
Няма доказателства, че смъртта, в следствие на онкологично заболяване е свързано с експеримента, на който се подлага, въпреки че страда от редица здравословни проблеми след това, разкрива “Дейли мейл”.
Въпреки че връзката между ултрапреработените храни и онкологичните заболявания вече е добре установена, все още специалистите спорят как точно тя се изгражда. Яденето например на сладки храни увеличава теглото, а поне 13 вида рак се свързват с висок индекс на телесната маса.
Част от тях смятат, че основна вина носят някои съставки, които се използват при производството на дълготрайни стоки. А именно бисквити, чипсове, сладки зърнени закуски, газирани напитки и дори сладолед. Това са всеизвестните наситени мазнини, захари, консерванти и оцветители, които причиняват възпаление на органите и системите в тялото.
Яденето на ултрапреработени храни ни лишава от важни неща като витамини, минерали и фибри, за които е известно, че стимулират имунната система и помагат за предотвратяване на образуването на рак. Това е дългогодишната констатация на именити изследователи и учени.
Полезните вещества, които се съдържат най-много в плодове, зеленчуци, бобови и зърнени храни, обаче все по-рядко попадат на масата на хората.
Източник: „24 часа“