България провежда поредните предсрочни избори, не се вижда стабилно правителство. Българите гласуват в неделя на седмите си предсрочни избори за четири години, но проучванията на общественото мнение показват, че е малко вероятно да се излезе от политическата задънена улица, която забави икономическите реформи в най-бедната страна-членка на Европейския съюз.
България е измъчвана от краткотрайни правителства от 2020 г., когато протестите срещу корупцията помогнаха за прекратяването на коалиция, водена от дясноцентристката партия ГЕРБ.
„Не мисля, че ще направят правителство“ след изборите, каза след гласуването си в София 69-годишният Марин Кушев. „Не им вярвам (политиците).
Последните проучвания на общественото мнение сочат, че за пореден път нито една партия няма да спечели парламентарно мнозинство, което подготвя почвата за нов кръг от трудни и продължителни коалиционни преговори.
България провежда поредните предсрочни избори, не се вижда стабилно правителство
Избирателните секции ще бъдат затворени в 20:00 часа (18:00 GMT), като екзитполовете ще бъдат обявени веднага след затварянето на избирателните секции. Първите частични резултати се очакват около полунощ (22:00 GMT).
„Хората искат сигурност и стабилност. Днес имаме слънчево време, така че хората трябва да излязат и да гласуват. Ще видим какво ще стане след затварянето на урните“, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти след гласуването си.
Проучване на Gallup International Balkans, публикувано в петък от Българското национално радио, изведе ГЕРБ начело с 26,1% от гласовете, следвана от две партии в напрегната надпревара за второто място.
Реформаторската ПП (Продължаваме промяната) и ултранационалистическата, проруска партия „Възраждане“ се оценяват съответно на 16,2% и 14,9%. Същото проучване прогнозира избирателна активност от 31,1%.
„Имам 40 години трудов стаж и получавам 700 лева (400 долара) на месец като пенсионерка“, каза 73-годишната Йорданка Методиева, пенсионерка, която гласува в София. — Животът е труден.
България се нуждае от период на стабилно, добре функциониращо правителство,
за да ускори потока от средства от ЕС в скърцащата си инфраструктура и да я тласне към приемане на еврото.
Плановете за присъединяване към еврозоната вече бяха отлагани два пъти поради пропуснати цели за инфлация. Понастоящем присъединяването е насрочено за 25 януари 2025 г.
„Един фрагментиран парламент и дългогодишни политически съперничества ще усложнят формирането на функционално и стабилно правителство“, каза консултантската компания за политически рискове Teneo в бележка в четвъртък.
„Продължителният политически хаос може да се превърне в нарастващо разочарование на гласоподавателите от основните политически партии в полза на популистки, националистически и проруски“.
Гласуването в неделя беше предизвикано от неуспеха на българските политически партии да се споразумеят за съставяне на коалиционно правителство след неубедителни избори на 9 юни .
Лидерът на ПП Кирил Петков прикани хората да гласуват в неделя. „В едно съм сигурен: България трябва да върви напред и дали това ще се случи, зависи от всички българи“, каза той.
Източник: Reuters /Превод: SafeNews