С 261 гласа „за“, 39 „против“ и 4 „въздържали се“ Върховната рада на Украйна одобри разширението на Хмелницката АЕЦ с оборудване от АЕЦ „Белене“ в България.
„Енергоатом“ – Украйна планира да закупи от двата реактора ВВЕР-1000 руско производство, които бяха предназначени за провалилата се АЕЦ „Белене“.
В Радата в Киев имаше и критики срещу сделката – защото оборудването е руско и защото „в Украйна се повишават тарифите, а парите ще отидат някъде в България“, обясни депутатът Я. Железняк. По предварителни разчети Украйна ще похарчи до 1 млрд. долара за модернизацията на Хмелницката АЕЦ, вкл. и за двата реактора.
Според решение на българския парламент сделката с Киев ще е възможна само ако цената е над 600 млн. долара.
Строителството на трети и четвърти блок на Хмелницката АЕЦ започна по съветско време, но беше спряно през 1990 г. България предложи да продаде на Украйна реакторите.
Украйна има критична нужда от нови енергийни мощности, тъй като руският агресор системно атакува и унищожава енергийната инфраструктура на страната.
В Украйна има пет атомни електроцентрали. Затворената АЕЦ „Чернобил“ и АЕЦ „Запорожие“, която има 6 реактора, са под руски контрол. Под украински контрол остават Южноукраинската АЕЦ (3 реактора), „Ровно“ (4 реактора) и „Хмелницка“ (2 реактора).
Началото на АЕЦ „БЕЛЕНЕ“
SafeNews припомня, че проучванията за изграждане на втора АЕЦ започват в началото на 70-те години на XX-ти век като в края на десетилетието е избрана площадка край гр. Белене, утвърдена с Постановление № 9 от март 1981 г. на Министерския съвет. Първоначално е предвидено изграждането на 4 енергийни блока, с възможност за разширение с още нови мощности.
Първоначалният проект на АЕЦ Белене е разработен в периода 1986-1987 г. от проектантските институти АЭП – Киев и Енергопроект – София и предвижда изграждане на 4 блока с реактори тип ВВЕР-1000/ В-320, аналогични на проектите на блокове 5 и 6 на АЕЦ „Козлодуй“.
Основното строителство започва през 1987 г. Разгърнато строителство на централата се осъществява през 1988-1990 г. като през този период за пъви блок са изградени реакторно отделение на главен корпус до котата на разполагане на херметичната защитна конструкция и металната носеща конструкция на машинна зала.
Паралелно се извършва доставка на голяма част от оборудването за общостационните обекти и за първи блок. Доставеното оборудване е съхранено на площадката на централата.
Решено е ОКОНЧАТЕЛНО: Украйна купува руските реактори за АЕЦ „Белене“
Източник: Сега, АЕЦ „Белене“