Мемориалите на жертвите на сталинските репресии в Русия изчезват или са обект на вандализъм. Това се случва на фона на нарастващите опити за реабилитация на съветския диктатор.
През последните девет години повече от 700 плочи са били поставени в Русия и на други места в памет на хора, загинали при чистките на Сталин през 30-те години на миналия век. От май обаче десетки са изчезнали в няколко руски града, според Оксана Матиевская. Тя е част от проекта за плоча Последен адрес (последен адрес).
Полицията не разследва въпроса и Матиевская смята, че това не е случайно
„Споменът за съветския терор предизвиква концепцията, че държавата винаги е била права и следователно е неудобен за руските власти. Особено след нахлуването в Украйна“, казва тя пред BBC.
Милиони хора, описани като „врагове на народа“, бяха изпратени в съветски трудови лагери, известни като ГУЛАГ. 750 000 бяха убити по бърза процедура по време на Големия терор на Сталин през 30-те години на миналия век.
На прицел са и други паметници
Съобщава се, че най-малко 18 паметника на жертви на репресии, както и на чуждестранни войници, участвали във Втората световна война, са откраднати или вандалски от февруари 2022 г. Повечето са посветени на полски граждани.
През октомври тухлен мемориал на виден полски свещеник беше съборен и унищожен в град Владимир.
Бетонен кръст, издигнат в република Коми в памет на полските затворници, също беше съборен. Полицията приписа унищожаването му на лошото време и отказа да започне наказателно производство, казаха местните медии.
Съветските власти екзекутираха стотици хиляди поляци след 1939 г. През 1940 г. 1,7 милиона бяха депортирани в лагерите на ГУЛАГ в Сибир и Казахстан.
Александра Поливанова от организацията за граждански права „Мемориал“ смята, че щетите са поръчани или извършени от властите.
Според нея Москва иска Съветският съюз да бъде възприеман като сила, а не като потисническа държава
Тя предполага, че правителството не иска руснаците да знаят истината за своето трагично минало. Особено сега, когато руските войници са обвинени във военни престъпления в Украйна.
„Властите се опитват да изтрият спомена за престъпленията на онази империя, за да прикрият или оправдаят престъпленията на тази“, допълва Поливанова.
Това се случва заедно с възраждането на популярността на Сталин.
През юли проучване на независимия социологичен център Levada Center показа, че 63% от руснаците са имали благосклонно отношение към съветския лидер. Това е най-високият му рейтинг на одобрение от 13 години.
Обяснението зад нарастващата му популярност не е сигурно, но руската пропаганда, оправдаваща войната с Украйна, също възхвалява съветското минало.
И за разлика от паметниците на неговите жертви, тези на Сталин са се увеличили
Канал за разследване в сайта на социалните медии Telegram, наречен „Можем да обясним“, казва, че в Русия има 110 статуи на Сталин. 95 от тях са издигнати по време на управлението на президента Владимир Путин. Най-малко четири са се появили по време на пълномащабното нахлуване в Украйна.
Някои руснаци искат още. През август частната фондация „Руский витязь“ (Руски витязь) откри 8-метрова статуя на Сталин в град Велики Луки и събира пари за още една.
Неговият уебсайт твърди, че тези паметници са от решаващо значение, като се има предвид, че Русия води „истинска Отечествена война“.
„Великата отечествена война“ е начинът, по който руснаците описват войната от 1941-1945 г. между СССР и нацистка Германия. Кремъл редовно сравнява нахлуването на Русия в Украйна с Втората световна война.
Руски Витяз, за който се твърди, че е основан от Руската асоциация на ветераните от специалните сили, отказа да коментира причините за кампанията си.
Още новини четете в категорията Свят.