Разобличиха изкуствения интелект: Не е политически неутрален и е антиконсервативен.
Първото по рода си изследване установи съмнение, което мнозина отдавна подозират – изкуственият интелект (ИИ) е политически ляв, съобщи „Дейли мейл“.
Изследването, проведено от Дейвид Росадо от Политехническия университет в Отаго, Нова Зеландия, е публикувано в PLoS ONE.
Росадо отбелязва, че направеният анализ не е в състояние да определи дали възприеманите от големите езикови модели политически предпочитания произтичат от фазите на предварителното обучение или на фина настройка по време на тяхното развитие.
Това означава, че резултатите не са доказателство, че тези политически предпочитания са умишлено насаждани от различни организации, създаващи въпросните LLM.
Повечето съществуващи големи езикови модели показват левоцентристки политически предпочитания, когато се оценяват с различни тестове за политическа ориентация, казва още Росадо.
На общо 24 големи езикови модела (LLM), сред които Джемини на Гугъл, Чат Джи Пи Ти на Оупън Ей Ай и дори Грок на Илон Мъск, са били зададени въпроси с политически заряд по време на тестове за техните ценности, партийна ориентация и личностни качества.
Резултатите показват, че всички LLM са дали отговори, които до голяма степен са били антиконсервативни и са попадали в категориите „Прогресивен“, „Демократичен“ и „Зелен“ и са включвали ценности като „Равенство“, „Мир“ и „Прогрес“.
Проучване на Тренд от миналата година показа, че 45% от българите смятат, че изкуственият интелект ще доведе до загуба на работни места. 37% се притесняват, че може да замени човешкия труд в тяхната сфера. Близо една пета споделят мнението, че изкуственият интелект трябва да бъде направо забранен, защото създава опасност за хората.
Мнозинството от българските граждани (63%) твърди, че знае какво представлява изкуственият интелект. Всеки 4 от 10 души изразяват отрицателно отношение към използването му. Младите са най-позитивно настроени, а с покачване на възрастта делът отрицателни отговори се увеличава.
За близо две трети новините и публикациите, свързани с изкуствен интелект, не представляват интерес.
Най-приемлива за обществото е употребата на изкуствен интелект в сфери като връзка с клиенти (кол центрове) и технологичния сектор. Самоуправляващите се превозни средства и употребата на изкуствен интелект в медицината будят най-голямо недоверие. Мнозинството от българите не биха се доверили на употребата на изкуствен интелект и в области като образование, финансови услуги, счетоводство и журналистика.
Близо половината от населението (45%) смята, че изкуственият интелект ще доведе до загуба на работни места, а само 4% – че ще създаде нови такива. 37% се притесняват, че изкуственият интелект може да ги застраши пряко като замени човешкия труд в сферата, в която работят. Най-ниските нива на притеснение се регистрират сред хората до 30 г.
Притесненията дават отражение върху желанието за регулация. Само 8% подкрепят идеята изкуственият интелект да бъде оставен да се развива свободно, защото ще бъде от помощ за хората. Близо една пета (19%) смятат, че изкуственият интелект трябва да бъде забранен, а други 57%, че трябва да бъде регулиран, за да не създава опасност за хората.
Източник: 24 часа, Блиц