Оправдаха Пламен Бобоков и на втора инстанция по обвинението за противозаконно държане на археологически обекти – върхове на стрели и копия. Апелативния съд във Велико Търново изцяло потвърждава присъдата на Окръжния съд в Русе.
Това дело срещу бизнесмена стана факт през 2020 година, само часове след интервюто му, в което той обвини бившия премиер Бойко Борисов в лъжа, а прокуратурата в садизъм. При претърсване в дома му в Русе са намерени и иззети 50 броя археологически обекти, 48 броя върхове на стрели от желязо и 2 броя върхове на копие от желязо“.
Изобщо не е доказано, че въпросните артефакти, подредени върху пано, са на Пламен Бобоков.
Те са открити в къщата му в Русе, която семейството не обитава от 2008 г. Имотът се поддържа от иконом, който струпвал получени подаръци в кабинета на Бобоков. Точно там, сред други вещи, е намерено и паното със стреличките и копията.
„Правилно първата инстанция е приела, че не е възможно въз основа на събраните по делото доказателства да се установи каква е неговата съпричастност към тези вещи, дали е знаел, че паното се намира в горната част на помещението, обособено като кабинет, при други оставени подаръци, част от които дори неразопаковани. Самият подсъдим отрича да е знаел, че вещите са там“, пишат апелативните съдии в решението си.
Икономът на семейство Бобокови свидетелства, че е подреждал с години вещите, носени като подаръци за семейството на посоченото място, като някои от тях са оставали неразопаковани.
Колкото до стреличките и копията съдебно-археологическата експертиза установява, че те са културни ценности, които могат да бъдат определени като късно антични и средновековни. Те имат имат научна стойност, но не и художествена стойност. Оценени са на общо 652 лв.
Експертите обясняват, че не става дума за „масов материал“, защото са цели и сравнително добре запазени.
Те са „масова продукция“ и не притежават значима научна, културна и художествена стойност.
Пред съда експертите обясняват, че предметите са лишени от историческа стойност.
Невъзможно е да бъде установен произходът им, тъй като не е ясно къде са намерени.
В обясненията си пред окръжния съд, които и апелативният съд кредитира, самият Бобоков обяснява, че не е знаел за паното, намерено и иззето от дома му.
Той допълва, че от 2007 – 2008 г. семейството му се е преместило в София и в Русе се връща рядко и рядко нощува в къщата си. Пред съда Бобоков казва още, че той и брат му имат първия частен музей в България за археологически обекти с повече от 30 000 артефакти, регистрирани от негово име. Затова ако е знаел за тези върхове на стрелички за него няма по-елементарно нещо от това да ги регистрира.
Решението на апелативния съд не е окончателно и прокуратурата може да протестира и пред Върховния касационен съд.
Братята Пламен и Атанас Бобокови са с повдигнати обвинения за организирана престъпна група, занимаваща се с незаконна дейност, свързана с отпадъци. По това дело прокуратурата успя да договори три условни присъди, след като в досъдебната фаза държавното обвинение сключи споразумения с Габриел Савов, Васил Богданов и Айгюн Еминов, които признаха вината си през Специализирания наказателен съд.
Срещу Пламен Бобоков имаше повдигнато и трето обвинение за престъпен сговор с президентския съветник Пламен Узунов.
Преди 2 години обаче прокуратурата обяви, че е прекратила делото, а съдът отмени ареста на двамата като незаконен.
SafeNews припомня още по темата:
Източник: Сега