Разкриване на шпионаж в университетите: ЕС създава връзки с разузнавателните агенции за защита на технологичните изследвания. Европейският съюз възнамерява да създаде връзки между разузнавателните агенции и университетите, за да защити чувствителните технологични изследвания от потенциална кражба на технологии, особено от Китай, според публикация на Politico. Националните правителства искат да защитят европейските изследвания в области като микрочипове, квантова технология, биотехнологии и изкуствен интелект от чуждестранно шпиониране, особено от Китай.
Разкриване на шпионаж в университетите
За да се справят с този проблем, длъжностните лица планират да провеждат редовни класифицирани и некласифицирани брифинги и да назначават „офицери за връзка“, които да помагат на университетите да се борят с чуждестранното шпиониране. Тези предложения бяха включени в документ от 14 май, съгласуван от министрите и видян от Politico.
През последните години опасенията относно присъствието на китайски студенти и преподаватели в европейските университети и сътрудничеството между университетите в ЕС и изследователските институции в Китай се увеличиха. Някои висши учебни заведения дори прекратиха отношенията си с китайския държавен институт „Конфуций“ поради подозрения за шпионаж.
Европейският комисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел предупреди, че изтичането на данни за технологии представлява „възникващ риск“ и че ЕС „не може повече да си позволи да бъде наивен“. След по-малко от четири месеца дискусии страните-членки на ЕС приеха широки мерки в четвъртък, за да отговорят на тези опасения.
Източник: Politico/Превод: SafeNews