Разкриха мистичната тайна на диаманта Хоуп. Най-известните и най-големи скъпоценни камъни в света имат не само безумна цена, популярност и красота, но и много интересна история. Понякога дори с мистичен привкус. Такава е и историята на диаманта Хоуп, който има невероятен син цвят и тежи 45,52 карата.
Разкриха мистичната тайна на диаманта Хоуп
Откъде е дошъл?
Дълго време се смяташе, че уникалният син диамант е добит от мината Kollur в Гунтур, Индия. Има обаче и друга версия, която се основава на по-съвременни изследвания – камъкът може да идва, заедно с други диаманти Голконда, от кимберлитното поле Ваджракарур в Андхра Прадеш, разположено на около 300 километра от мястото на първоначалния им добив.
Този диамант идва в Европа през 1642 г. благодарение на френския търговец Жан-Батист Таверние и е кръстен на един от новите собственици – американския банкер Хенри Филип Хоуп.
Според легендата Жан-Батист не е купил този диамант, а го е откраднал от индуистка статуя в индийски храм. И когато старейшините на храма открили изчезването на скъпоценния камък, те прокълнали всеки, който някога би го притежавал. Имаше дори поверие, че собствениците ще бъдат преследвани от зла съдба и ще ги сполети мистериозна смърт.
Но е потвърдено само веднъж – последната притежателка на камъка, ексцентричната и изключително богата г-жа Евелин Уолш Маклийн, е имала много тежка съдба и е била преследвана от нещастия.
Кой беше собственикът на диаманта
Крал Луи XIV става първият собственик на Diamond Hope през 1669 г. Камъкът е изрязан във формата на сърце и е получен диамант с тегло 69 карата. Тогава му е дадено името „Корона Диамант“.
Камъкът е наследен от правнука и наследник на Краля Слънце Луи XV, който поръчва да му направят луксозна обстановка. И двамата царе управляваха дълго и щастливо, така че може да се каже, че проклятието ги подмина.
През 1792 г. бижутата на френското кралско семейство са откраднати. Предполага се, че диамантът е отишъл в Испания, тъй като в картината на Гоя, нарисувана през 1799 г., сред бижутата на кралица Луиза има голям син камък.
След това диамантът се появява в Лондон – през първата половина на 19 век. Има предположение, че камъкът известно време е бил в Амстердам, където е получил нова обработка и размер – 45,52 карата.
Според легендата синът на бижутера откраднал бижуто, а по-късно се самоубил. И баща му, занаятчия, умира от мъка.
През 1830 г. лондонският банкер Хенри Филип Хоуп става собственик на диаманта. Именно на него диамантът дължи новото си име. За известно време диамантът преминава през семейство Хоуп като наследство, докато не попадне в ръцете на Хенри Франсис Хоуп.
Лорд Хоуп бил прахосник и възнамерявал да продаде камъка, за да изплати многобройните си дългове.
Той дори съди други членове на семейството, за да получи разрешение да продаде бижуто. И през 1901 г. той го продаде, но на кого – не се знае.
През 1909 г. камъкът отново „изплува“ – търговец на име Розенау купува този камък и по-късно го продава на Пиер Картие, един от собствениците на най-известната компания за бижута. Между другото, има предположение, че Картие е измислил историята с „проклятието“.
За когото диамантът всъщност се е превърнал в проклятие
Много скоро известната вашингтонска светска личност Евелин Уолш Маклийн видя и купи диаманта. Тя дори каза на Картие, че нещата, които носят проблеми на другите, носят само късмет на нея. Бижутерът използвал трик – поставил диамант в центъра на луксозна огърлица и предложил на г-жа Маклийн да го „изведе“ на бял свят. Номерът проработил и жената купила този диамант.
Ивелин занесе бижуто в църквата, където свещеникът освети огърлицата. След това тя сложи бижуто и не го свали много дълго време. Говори се, че тя дори имала скандал с лекари, които настоявали да махнат огърлицата, за да й направят хирургическа операция.
Г-жа Маклийн беше екстравагантна дама, така че носеше всичките си бижута едновременно – особено на различни събития и приеми, които се случваха доста често. И в редките моменти, когато диамантът на Хоуп не красеше гърдите й, тя го държеше зад гърба на радиото на бюрото си.
Говореше се също, че г-жа Маклийн носела този диамант около врата на красивия си немски дог Майк и дори го дала на малкия си син Джок, за да си играе с него – „точи зъбите си“.
Нещастието обаче преследва собственика на диаманта. Бракът й със съпруг пияница завършва с развод, а съпругът по-късно умира в психиатрична болница.
Братът на Евелин почина преждевременно, а скоро големият й син, който беше само на 9 години, беше блъснат от кола.
Последният удар беше смъртта на единствената дъщеря на 25 години – от свръхдоза наркотици. Това се случи през 1946 г.
Трагедията толкова осакати г-жа Маклийн, че тя почина в рамките на една година от пневмония на 69-годишна възраст. Нейната внучка Евелин Маклийн умира на 25 години – през 1967 г. Г-жа Маклийн остави всичките си бижута на внуците си и те трябваше да ги продадат, за да покрият дълговете си.
Къде е диамантът на Хоуп сега
През 1949 г. бижутерът Хари Уинстън изкупува всички бижута на Евелин и дори излага диаманта на Хоуп на публичен показ за известно време, събирайки пари за благотворителност. И през 1958 г. той даде камъка, който имаше репутацията на „прокълнат“ на Смитсоновия институт.
Диамантът Хоуп вече е част от изложба в Националния природонаучен музей Смитсониън във Вашингтон, окръг Колумбия.
Източник: Styler/Превод: SafeNews