Бившият заместник-министър на енергетиката Еленко Божков отправи остри критики към управлението на енергийния сектор и предупреди за сериозни рискове пред ключови проекти и мощности в страната.
В ефира на БНТ той заяви, че съмненията и тревогите около състоянието на енергетиката са „напълно основателни“.
„Ясно се вижда подценяване на ремонтите“
Според Божков има проблеми с поддръжката на базовите мощности в електроенергийната система.
„Вижда се ясно, че има подценяване и пречене на извършване на ремонтите на базови мощности в електроенергийната система“, заяви той.
По думите му става въпрос и за „разхищаване на средства“, като тази практика според него е била възобновена по време на правителството „Желязков“.
Божков все пак похвали настоящия енергиен министър Ива Петрова.
„Възхищавам се на умереността на министъра на енергетиката г-жа Петрова“, каза той.
Тревоги около АЕЦ „Козлодуй“
Енергийният експерт отправи сериозни критики и към проекта за нови мощности в АЕЦ „Козлодуй“.
„В АЕЦ „Козлодуй“ – Нови мощности има изключително тревожни неща. Подхождано е инфантилно“, коментира Божков.
Според него хората, които работят по проекта, не са достатъчно подготвени, а текучеството на кадри е допълнителен сигнал за проблеми.
„Текучеството на кадри също показва, че не се работи добре и трябва да се вземат мерки“, подчерта той.
Божков предупреди и за възможни сериозни проблеми в „Мини Марица-изток“.
„В „Мини Марица-изток“ ще излязат много сериозни неща, но ще видите“, заяви той.
По думите му съществува реален риск от загуба на 50 млрд. евро.
Той обясни, че важен проект е бил сериозно забавен заради документи, необходими за работата на верификаторите.
„Сега трябва да се наваксва. Може да се очакват някакви трудности“, каза още енергийният експерт.
Коментар и за „Лукойл Нефтохим“ и „Боташ“
Божков коментира и идеята държавата да придобие „Лукойл Нефтохим“. Според него би било по-разумно да се купи ТЕЦ „Марица изток 1“.
„Много по-добре е да бъде закупена една централа, като ТЕЦ „Марица изток 1“, отколкото „Лукойл Нефтохим“. Това лъжица за нашата уста ли е?“, попита той.
По темата за договора с турската компания „Боташ“ Божков заяви, че и до днес не е ясно какво съдържа предложеният меморандум за подновяване на разговорите.
„Сега се навлиза в една фаза на преговори на този договор, за да бъде изгоден и за нас“, посочи той.
Енергийният експерт предупреди, че секторът се намира в критичен период и решенията през следващите месеци ще бъдат ключови за стабилността на системата.
Източник: БНТ





