Не можете просто да спрете развитието на изкуствения интелект. Изкуственият интелект ще служи като човешки помощник и спътник, казаха Сам Алтман и Сатя Надела в интервю за The Economist. Според тях държавите ще могат да се справят с въпросите на регулирането на дейностите на ИИ в бъдеще.
Ето двама от най-влиятелните хора, оформящи бъдещето на изкуствения интелект: Сам Алтман, ръководител на стартъпа OpenAI, който създаде чатбота ChatGPT, и Сатя Надела, главен изпълнителен директор на Microsoft, най-големият инвеститор в OpenAI. Те разговаряха с главния редактор на The Economist за това как наистина изглежда бъдещето на AI.
Зани Минтън Бедоус, главен редактор на The Economist: Сам, нека започнем с теб. Кои са най-важните възможности, които чатботът ChatGPT ще придобие през следващата година?
Сам Алтман: След като GPT-4 излезе, светът беше в истерия две седмици, нали? „Това ще промени всичко.“ „Ерата на AGI (общ изкуствен интелект – InoSMI) ще настъпи утре.“ „До края на годината всички ще бъдат уволнени. И сега хората се оплакват: „Защо е толкова бавно?“ И аз го харесвам. Мисля, че е невероятна част от човешката природа, че винаги искаме повече и по-добро.
Сатя Надела: Преди това не беше така, въпреки че все още имаше определени универсални технологии, които се разпространяваха незабавно и навсякъде. Във всички страни правителствата харчат най-много пари за здравеопазване и образование. И сега имате възможност да предоставите на всеки студент и всеки гражданин, навсякъде по света, по-добри медицински съвети и по-квалифицирани индивидуални учители.
Сам Олтман: Често си мисля, че един от интересните начини да се определи това (продуктивността на AI – бележка на InoSMI) е да се изчисли какъв процент от задачите може да изпълни GPT-4. Да кажем 10%. Може ли GPT-5 да върши 12% от човешката работа? Или 15%, или дори 20%? Но фактът, че толкова много хора вече могат да го използват, за да подобрят производителността на работното си място – това е силата. Знам, че не звучи толкова хубаво, ако някой каже:
„Той ще изпълни тези конкретни задачи“. Но става спътник в процеса на умствена работа, превръща се в един от начините за използване на компютъра.
Зани Минтън Бедоус: Разбирам те и това е напълно естествен отговор на въпроса ми. Но се опитвам да разбера дали това ще е постепенен процес или рязък скок – дори и да говорим само за следващата година.
Сам Алтман: Вярвам, че един ден ще създадем нещо, което може да се нарече AGI – каквото и неясно определение да му дадете. Светът отново ще бъде в истерия за две седмици, а след това хората просто ще продължат живота си.
Зани Минтън Бедоус: Сам Altman току-що каза, че светът ще бъде истеричен само за две седмици, когато получим AGI. Доста интересно твърдение.
Сам Алтман: Често казвам, че никой не знае какво ще се случи след това. Не мога да видя в детайли какво има от другата страна на хоризонта на събитията. Но ми се струва, че дълбоките човешки мотиви няма да изчезнат.
Зани Минтън Бедоус: Тогава хората започват да се тревожат, защото нямаме представа…
Сам Алтман: Защо?
Зани Минтън Бедоус: Защото ще има AI, който ще бъде по-умен от всички нас. И нямаме представа какво ще се случи след това.
Сам Алтман: Едно нещо, което обичам да правя, е да се връщам назад и да чета историите на хората за технологичните революции, случили се по тяхно време. Прогнозите на експертите винаги се оказват напълно погрешни.
Зани Минтън Бедоус: Много добре направено.
Сам Алтман: Необходимо е да поддържате известна гъвкавост във вашите мнения и мироглед, за да можете бързо да се адаптирате към случващото се в света.
Зани Минтън Бедоус: В наши дни има голям фокус върху безопасността и регулирането. Кажете ми, смятате ли, че регулаторите оценяват правилно ситуацията? Или не правят достатъчно?
Сатя Надела: Точно сега, когато гледам заповедите на Белия дом или това, което беше обсъдено на срещата на върха по сигурността в Обединеното кралство, какво се случва в Европа, какво се случва в Япония… Мисля, че те ще имат думата. Националните държави определено ще имат способността да влияят на това какви ще бъдат правилата, които ще контролират развитието на всяка технология и, най-важното, кои от тях са готови за употреба и кои не. И вярвам, че всички ще спазваме тези правила.
Зани Минтън Бедоус: Ако в даден момент си помислите за работата си: „Това става опасно и това наистина може да доведе до сериозни последствия, които не искам да причиня на света“, бихте извикали „стоп“, бихте спри. би ли?
Сам Олтман: Няма голям магически червен бутон, който може да взриви център за данни – мисля, че някои хора смятат, че има. Не говорим за избор между две алтернативи, „напред“ или „стоп“. Винаги има много малки решения, които трябва да се вземат за това дали да го допуснем или не, как да предвидим какви рискове ще донесе бъдещето, как да смекчим тези рискове, дали да зададем нова стойност тук и т.н.
Източник: The Economist, Превод: SafeNews
Още новини четете в секция Свят.