В световен мащаб ракът на гърдата е най- често диагностицираното онкологично заболяване, срещано при жените. Всяка година в България се регистрират около 4000 нови случая. До летален край се стига при над 1000 от тях. Честотата на заболяването се увеличава при пациентки над 40 годишна възраст, като пикът е меду 60- 70 години. За съжаление, не са малко и случаите при жени под 40 годишна възраст.
Месец октомври е обявен за месец за борба с рака на гърдата още през 1985 година. В самото начало идеята е да се популяризира ранното откриване и лечение на това заболяване. Днес във всички страни по света това е време за информационни кампании, свързани с правата и възможностите на жените за лечение на карцинома на млечната жлеза.
Въпреки че звучи страшно като диагноза е важно да знаем, че ракът на гърдата е лечим, ако бъде диагностициран навреме, а редовните профилактични прегледи са най- сигурният начин за превенция. Профилактиката включва, както самопреглед, поне веднъж месечно, така и преглед при специалист с извършване на образно изследване, един път годишно. Като трябва да се отбележи, че при пациентите в рискови групи прегледите при специалист трябва да са по- чести.
Но за да разберем повече за рака на гърдата, диагностицирането на коварното заболяване, симптомите и кои пациенти попадат в рисковите групи, екипът на SafeNews разговаря с д-р Антон Стоянов, началник на отделението по образна диагностика в Медицински комплекс “Доверие”.
Цялото интервю със специалиста гледайте във видеото на SafeNews:
Какво представлява ракът на гърдата
Ракът на гърдата произхожда от ракови клетки, които се образуват в млечните канали в тъканта на гърдата. 80% от раковите заболявания на гърдата възникват в млечните канали, а при 20% се развива в млечните жлези. Клетките, които причиняват рак на гърдата, се размножават и растат дълго време. Въпреки това, след размножаването, клетките могат да се разпространят в други органи на тялото чрез лимфата и кръвта. Най-важното при рака на гърдата е да се диагностицира преди да се разпространи в други органи чрез кръвта и лимфата.
Симптоми
Всяка промяна в гърдите трябва да буди тревога и е препоръчително да бъде консултирана със специалист. Най-изявеният симптом на рак на гърдата е осезаема бучка в гърдата. Осезаема бучка може да има в подмишницата, която е различна от гърдата. Други симптоми са болки в гърдата, които не са свързани с менструацията, промяна в кожата (набръчкване, хлътване), промяна в зърното (разраняване, хлътване), напипване на уплътнение, на формация в гърдата, секрет от зърното.
Рискови фактори
Рискът от рак на гърдата нараства с възрастта. Повечето видове рак на гърдата се диагностицират след 50 годишна възраст. Друг фактор е генетичният. Жени, които са носители на генетична мутация (като BRCA1 и BRCA2) са изложени на по-висок риск от рак на гърдата и рак на яйчниците. Фамилната анамнеза също е от изключителна важност. Рискът за една жена от рак на гърдата е по-висок, ако тя има роднини, които са имали рак на гърдата или на яйчниците. При роднина от мъжки пол, от първа степен, с рак на гърдата, също повишава риска за жената.
Други фактори, които повишават риска от рак на гърдата и върху които може да въздействаме са намалената или липсващата физическа активност, наднорменото тегло, тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол, продължителен прием на хормони и противозачатъчни.
Не всяка бучка в гърдата е рак!
Осезаемата бучка в гърдата може да бъде киста или твърда маса. Тези маси с форма на монета са доброкачествени тумори, които не се превръщат в рак. Жените не могат да различат дали тези маси, които забелязват по време на самоизследването на гърдата, са рак на гърдата или безобиден фиброаденом. Особено при жени под 30 години, фиброаденомите са много чести, поради хормонални промени. Характерът на масата в гърдите се разбира чрез ултразвук на гърдата. Поради тази причина жените трябва да посетят лекар специалист веднага щом забележат промяна или бучка в гърдите си.