За поколения кучета зоната около атомната електроцентрала „Чернобил“ са дом.
При първия генетичен анализ на тези животни учените са открили, че кучетата, живеещи в индустриалната зона на електроцентралата, са генетично различни от кучетата, живеещи по-далеч.
Въпреки че екипът можеше да направи разлика между популациите кучета, изследователите не посочиха радиацията като причина за каквито и да било генетични различия. Но бъдещи проучвания, които се основават на констатациите, докладвани на 3 март в Science Advances, могат да помогнат да се разкрие как радиоактивната среда оставя своя отпечатък върху животинските геноми.
„Това може да ни даде повече яснота при други ядрени бедствия и дори при пътувания на хора в космоса“, казва Тимъти Мусо, еволюционен еколог от Университета на Южна Каролина в Колумбия, пред ScienceNews „Имаме големи надежди, че това, което научаваме от тези кучета… ще бъде от полза за разбирането на излагането на хората на радиация в бъдеще“, казва той.
От първото си пътуване през 1999 г. Мусо спира да брои колко пъти е бил в Чернобил. „Изгубих бройката, след като достигнахме около 50 посещения.“
Той за първи път се натъква на полудиви кучета от Чернобил през 2017 г., по време на пътуване с Clean Futures Fund+, организация, която предоставя ветеринарни грижи на животните.
Не се знае много за това как местните кучета са оцелели след ядрената авария
През 1986 г. експлозия в един от реакторите на електроцентралата постави началото на катастрофа, която издигна огромни количества радиоактивни изотопи във въздуха. Замърсяването от радиоактивния облак на централата до голяма степен се е утаило наблизо, в регион, който сега се нарича Чернобилска забранена зона.
Кучета живеят в района след бедствието, хранени от работници по почистването на Чернобил и туристи. Около 250 бездомници живеят в и около електроцентралата, сред съоръженията за преработка на отработено гориво и в сянката на разрушения реактор. Стотици други се скитат по-навътре в забранената зона, област с размерите приблизително на национален парк Йосемити.
По време на посещенията на Мусо екипът му събира кръвни проби от тези кучета за ДНК анализ, който им позволява да начертаят сложните семейни структури на кучетата. „Ние знаем кой с кого е роднина“, казва Илейн Острандър, генетик в Националния институт за изследване на човешкия геном в Бетесда, Мериленд. „Ние знаем тяхното наследство.“
Кучешките глутници не са просто смесица от диви диви кучета, казва тя. „Всъщност има семейства кучета, които се размножават, живеят и съществуват в електроцентралата“, казва тя. „Кой би си представил?“
Кучетата в забранената зона споделят потекло с немски овчарки и други породи овчарки, подобно на много други свободно развъждащи се кучета от Източна Европа, съобщава екипът. И въпреки че работата им разкри, че
кучетата в района на електроцентралата изглеждат генетично различни от кучетата в град Припят, на около 15 километра, екипът не знае дали радиацията е причинила тези разлики или не
Кучетата може да са генетично различни просто защото живеят в сравнително изолирана зона.
Новото откритие не е толкова изненадващо, казва Джим Смит, учен по околната среда в университета в Портсмут в Англия. Той не е бил част от новото проучване, но е работил в тази област от десетилетия. Той е загрижен, че хората могат да приемат, че „радиацията има нещо общо с това“, казва той. Но „няма доказателства за това“.
Учените се опитват да установят как излагането на радиация в Чернобил е повлияло на дивата природа от десетилетия. „Ние разглеждаме последствията за птиците и гризачите, бактериите и растенията“, казва Мусо. Неговият екип е открил животни с повишен процент на мутация, съкратена продължителност на живота и ранна поява на катаракта.
Не е лесно да се разкрият ефектите от ниските дози радиация сред другите фактори, казва Смит. „Тези проучвания са толкова трудни … има много други неща, които се случват в естествената среда.“ Нещо повече, животните могат да извлекат някои ползи, когато хората напуснат замърсените зони, казва той.
Как или дали радиационните щети се натрупват в геномите на кучетата е нещо, което екипът проучва сега, казва Острандър. Познаването на генетичния произход на кучетата ще улесни забелязването на всякакви радиационни червени знамена, казва Бриджит фон Холд, еволюционен генетик от Принстънския университет.