Премиерът Румен Радев постави твърди задачи пред областните управители в момент, в който страната е изправена пред риск от нови бедствия, пожари и тежки кризи през летните месеци. На специална работна среща с представители на изпълнителната власт министър-председателят е изискал спешна мобилизация на администрацията и реални действия по места.
Сред основните акценти, поставени от Радев, са:
бърза реакция при бедствия;
актуализация на кризисните планове;
законосъобразна работа на институциите;
активни политики за привличане на инвестиции в регионите.
Спешен преглед на кризисните планове
От правителството съобщават, че премиерът е разпоредил на областните управители в максимално кратки срокове да направят пълен преглед и актуализация на плановете за действие при бедствия и извънредни ситуации.
Целта е да се гарантира:
незабавна реакция при кризи;
по-бърза помощ за хората;
по-ефективно преодоляване на последствията.
Акцент по време на срещата е бил поставен върху опасността от: мащабни пожари; засушавания; тежки летни климатични ситуации.
Радев иска твърди позиции срещу нарушенията
Министър-председателят е настоял областните управители да бъдат активен фактор срещу нарушенията и бездействието по места.
Според правителствената информация Радев очаква те да заемат принципни позиции, да действат в интерес на гражданите и да бъдат „възпиращ фактор срещу закононарушения“.
Специално внимание – дългосрочното развитие на областите
Трябва да насочим погледа си напред, не само да гасим наследени пожари, отбеляза премиерът. Според Радев областните управители следва да имат стратегически поглед върху развитието на областите и да положат целенасочени усилия за привличането на инвестиции по места. Премиерът изтъкна също значението на намаляването на административната тежест и ускорената дигитализация. Правителството ще прави всичко възможно, за да работи ползотворно с вас, заяви още Радев.
Почистването на речните корита, управлението на държавните активи и текущи процедури по европейските програми също бяха сред обсъдените теми на днешната среща.
Широк кръг министри и шефове на институции на срещата
В работната среща, проведена по инициатива на премиера, са участвали министърът на околната среда и водите, заместник-министри на:
земеделието;
регионалното развитие;
труда и социалната политика;
туризма;
културата.
Темата за регионалното развитие и готовността на държавата за реакции при кризи очевидно се превръща в един от основните приоритети на кабинета в навечерието на летния сезон.
Източник: МС





