Българската работна седмица е сред най-дългите в Европейския съюз, показват данни на „Евростат“. Темата за натовареността на труда, ниските доходи и извънредния труд бе коментирана от експерта по трудово право и национален секретар на КНСБ Величка Микова.
Средно българите работят по 38,7 часа седмично.
„Продължителната работна седмица е свързана с доходите на населението, които са сравнително ниски. За да си осигури нормален стандарт на живот, един работник трябва да положи труд в рамките на около 40 часа седмично. Българите работят повече, за да постигнат необходимите доходи“, заяви Микова.
Тя коментира и темата за извънредния труд. По думите ѝ най-засегнати са секторите строителство, ресторантьорство и търговия.
„От страна на синдикатите извършваме проверки и установяваме значителен обем извънреден труд в сравнение с предходни години. Наблюдава се и надхвърляне на законовия лимит от 150 часа годишно.Очаква се директива, която да регламентира по-голяма прозрачност на заплащането. В момента това е на етап обсъждане със социалните партньори. Надяваме се на подобряване на работната среда. Разликата в заплащането между половете е 12,7%“, допълни секретарят на КНСБ.
Източник: NOVA NEWS





