Белгия дължи съществуването си на Русия! Така втрещи Европа руският президент Владимир Путин. Той изнесе своеобразен урок по история. Според руския президент Белгия за пръв път се е „появила на картата на света като независима държава до голяма степен благодарение на Русия и нейната позиция“. Макар че не уточнява как.
Когато през 1830 г. Белгия се вдига на революция срещу Кралство Нидерландия в търсене на независимост, Русия е изцяло на страната на холандците и планира да изпрати войски за смазване на белгийските бунтовници, страхувайки се от всякакви действия срещу великите европейски монархии.
В крайна сметка на царя се налага да промени плановете си за тези войски – много от тях са полски – заради Ноемврийското въстание в Полша. След като то е разгромено, бягащите полски офицери се отправят към Белгия, където укрепват новосъздадените въоръжени сили на страната.
Макар че Русия в крайна сметка приема белгийската държавност на Лондонската конференция през 1830 г., по-логично е да се отдаде дължимото на антируските полски революционери от 1830 г., отколкото на руснаците за съществуването на страната. Великобритания и Франция са смятани за водещи сили на конференцията.
Путин направи изкривеното си твърдение в сряда в отговор на въпрос, зададен от белгиец на Световния младежки фестивал.
Това е среща на млади хора от Русия и целия свят, която се провежда край Сочи.
Настоящите коментари може би не са случайни и има основателна причина Путин да се разгорещи по отношение на Белгия. Западът води разгорещени дебати за това дали да използва руски активи за финансиране на войната в Украйна. А по-голямата част от тези активи се съхраняват в Белгия, в депозитара Euroclear.
Путин често е обвиняван, че преразглежда и използва историята, за да оправдае империалистическите си амбиции.
Той неведнъж е заявявал, че Украйна исторически принадлежи на Русия. През февруари посвети почти 30 минути от двучасовото си интервю с бившия водещ на Fox News Тъкър Карлсън на тирада по темата. Той нареди учебниците за гимназиите да бъдат пренаписани, за да отразяват реваншистката му идеология.
Първият заслужаващ внимание контакт между Русия и това, което един ден ще се превърне в Белгия, се осъществява през 1717 г., когато Петър Велики – руският владетел, чиято бронзова статуя стои в кабинета на Путин – посещава Южна Нидерландия.
Източник – Politico/Превод:SafeNews
Още новини четете в категория Коментари
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News