Войната в Израел е резултат от неуспешната политика на САЩ. Украйна, макар и да остава член на Общността на независимите държави, изначално избягва пълноценно сътрудничество. Молдова напълно губи своята идентичност. Това заяви руският президент Владимир Путин на заседание на Съвета на държавните глави на ОНД в тесен формат.
Руският лидер предупреди срещу сухопътна операция в ивицата Газа. Той изрази готовност да посредничи в преговорите между Азербайджан и Армения и подчерта, че ОНД остава търсен и ефективен формат.
ТАСС събра основните изявления на Путин.
ЗА ОНД
„Въпреки безпрецедентния санкционен натиск от страна на западните държави, заплахите им да приложат т.нар. вторични санкции срещу тези, които ще продължат да работят в двустранни формати с Русия и Беларус, нашите икономически връзки и обмен в рамките на ОНД последователно се разширяват“, каза президентът. „На всичкото отгоре партньорите на Русия се опитват да сплашват, да се подмажат на някого. Но лидерите на страните от ОНД все още са хора, които се ръководят преди всичко от националните си интереси“.
За номиналните членове на Общността на нациите
ОНД продължава да бъде надежден и, без съмнение, търсен и ефективен формат на сътрудничество, смята руският президент. Въпреки че някои страни, които са посочени като членове на организацията – Грузия, Молдова, Украйна – „не работят във формат“.
Например според него Украйна е подписала, но така и не е ратифицирала основните документи на ОНД.
„Изначално тя всъщност избягва пълномащабното сътрудничество. Страна като Молдова на практика губи своята идентичност. Елитите на тази страна изобщо не мислят, че са молдовци. Те се наричат румънци“, допълни Путин.
За ситуацията в Близкия изток
„Огромната трагедия, която сега преживяват израелците и палестинците, е пряк резултат от неуспешната политика на Съединените щати в Близкия изток“, каза руският президент.
Войната в Израел е резултат от неуспешната политика на САЩ.
Израел „е подложен на нападение с безпрецедентна жестокост и, разбира се, има право да се защитава“. Въпреки това конфликтът трябва да бъде разрешен с мирни средства.
Кремъл е чувал за планове за сухопътна операция в ивицата Газа, но тя е изпълнена със „сериозни последици за всички страни“.
„Цивилните жертви ще бъдат абсолютно неприемливи. Русия приема, че конфликтът може да бъде разрешен само чрез преговори с цел създаване на независима Палестина със столица Източен Йерусалим“, каза той.
Относно Нагорни Карабах
На дневен ред е подготовката на мирен договор между Азербайджан и Армения, който най-накрая да сложи край на този дългогодишен конфликт, заяви Путин.
„Руската страна несъмнено е готова да окаже на нашите партньори в тази насока всякакво съдействие. По-специално ние сме съгласни с организирането на преговори в Москва, ако е необходимо, в какъвто и да е формат“, заяви президентът.
За руската икономика
„Като цяло Русия реализира всичките си икономически планове, всичките си планове за социално развитие“, твърди Путин.
През 2023 г. руската икономика ще нарасне „с близо 3% и което е важно, структурата ѝ се променя. В структурата на растежа 3% остават в петролния и газовия сектор, а 43% е промишленото производство.