Руският президент Владимир Путин пристигна призори в китайската столица Пекин. Това е първото задгранично посещение на руския държавен глава след преизбирането и встъпването му в длъжност, предаде ТАСС.
Визитата е отговор на подобен жест на приятелство, който китайският лидер Си Дзинпин направи миналата година.
Той е придружен от много представителна делегация, която включва петима вицепремиери, ръководители на икономическите, дипломатическите ведомства и службите по сигурността, както и ръководителите на Федералната служба за военнотехническо сътрудничество, Руските железници, Росатом и Роскосмос. Освен това Путин е придружен от ръководството на 20 руски региона.
Визитата в Китай ще се състои на два етапа, като Путин ще посети Пекин и Харбин.
Си се среща с руския президент Путин в знак на демонстрация на единство между съюзниците.
Xi meets Russia’s Putin on a state visit to China that’s a show of unity between the allies https://t.co/eI6iEBg4gw
— The Washington Times (@WashTimes) May 16, 2024
Путин пристигна в Пекин със самолет на разсъмване, преди кортежът му да спре пред Голямата зала на народа на площад „Тянанмън“. Членове на Народноосвободителната армия го посрещнаха, а артилерията изстреля многоцевен залп.
Си топло поздрави Путин, когато двамата си стиснаха ръцете в долната част на входа на сградата с класически дизайн, преди да влязат да разговарят.
🇨🇳🇷🇺 | ÚLTIMA HORA: Vladimir Putin de Rusia se reúne con Xi Jinping de China durante una visita de estado a China y muestra de unidad entre los dos países. pic.twitter.com/jr6nNKsgJX
— Alerta Mundial (@AlertaMundoNews) May 16, 2024
Очаква се срещите им да подчертаят ангажимента им към отношенията „без граници“, които подписаха през 2022 г., точно преди Русия да започне пълномащабната си инвазия в Украйна.
Оттогава Русия става все по-зависима икономически от Китай, тъй като западните санкции отрязаха достъпа ѝ до голяма част от международната търговска система.
В навечерието на посещението Путин заяви в интервю за китайски медии, че Кремъл е готов да преговаря по конфликта в Украйна.
„Отворени сме за диалог относно Украйна, но тези преговори трябва да отчитат интересите на всички страни, участващи в конфликта, включително и нашите“, цитира Путин официалната информационна агенция Синхуа.
Vladímir Putin y Xi Jinping se saludan en el Gran Salón del Pueblo de Pekín. Hoy no duermen bien las élites de Estados Unidos y la Unión Europea.
¡Viva el Mundo Multipolar! 🇷🇺🇨🇳 pic.twitter.com/0g24NJOyDm
— Roy Lugo (@Zroy34) May 16, 2024
Двудневното пътуване на руския лидер идва в момент, когато силите на страната му засилват офанзивата в Харковска област в Североизточна Украйна, която започна миналата седмица в най-значителното навлизане в границата от началото на пълномащабната инвазия, принуждавайки близо 8000 души да напуснат домовете си.
Заедно с усилията на Москва да надгради завоеванията си в близката Донецка област, 2-годишната война навлезе в критичен етап за изтощената украинска армия, която очаква нови доставки на противовъздушни ракети и артилерийски снаряди от САЩ.
„Никога не сме отказвали да преговаряме“, казва Путин, цитиран от Синхуа. „Стремим се към цялостно, устойчиво и справедливо уреждане на този конфликт с мирни средства. Отворени сме за диалог относно Украйна, но тези преговори трябва да отчитат интересите на всички страни, участващи в конфликта, включително и нашите.“
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че преговорите трябва да включват възстановяване на териториалната цялост на Украйна, изтегляне на руските войски, освобождаване на всички затворници, трибунал за отговорните за агресията и гаранции за сигурността на Украйна.
Китай твърди, че заема неутрална позиция в конфликта, но подкрепи твърденията на Москва, че Русия е била провокирана да нападне Украйна от Запада.
Въпреки публичните изявления на Путин, че причината за нападението му е желанието му да възстанови вековните граници на Русия.
Путин обвини Запада за неуспеха на преговорите в първите седмици на войната и похвали мирния план на Китай за Украйна, който би позволил на Москва да затвърди териториалните си придобивки.
„Пекин предлага практични и конструктивни стъпки за постигане на мир, като се въздържа от преследване на лични интереси и постоянна ескалация на напрежението, свеждайки до минимум отрицателното въздействие на конфликта върху световната икономика“, каза по-рано той.
Путин заяви, че китайското предложение през 2023 г., което Украйна и Западът отхвърлиха, може да „положи основите на политически и дипломатически процес, който да вземе предвид опасенията на Русия за сигурността и да допринесе за постигането на дългосрочен и устойчив мир“.
В изявление на Кремъл се казва, че по време на разговорите си тази седмица Путин и китайският лидер Си Дзинпин ще „проведат подробна дискусия по целия спектър от въпроси, свързани с всеобхватното партньорство и стратегическото сътрудничество.
Те ще определят и новите насоки за по-нататъшното развитие на сътрудничеството между Русия и Китай, а също така ще проведат подробен обмен на мнения по най-актуалните международни и регионални въпроси“.
Този месец Путин стратира петият мандат на поста си.
Във вторник, говорейки в горната камара на руския парламент, външният министър Сергей Лавров заяви, че Москва и Пекин са „обективно заинтересовани да запазят водещата си роля в усилията за установяване на по-справедлив и демократичен световен ред“.
„Русия и Китай не са сами в усилията си да реформират международната система и да помогнат за установяването на многополюсен световен ред“, каза той.
Лавров отбеляза, че „дуетът Москва и Пекин играе важна балансираща роля в световните дела“, като добави, че „предстоящото посещение на руския президент в (Китай) ще засили съвместната работа“.
Москва установява все по-тесни връзки с Пекин,
тъй като войната се проточва вече трета година, пренасочвайки по-голямата част от енергийния си износ към Китай и разчитайки на китайски компании за внос на високотехнологични компоненти за руската военна промишленост, за да заобиколи западните санкции.
Руско-китайските военни връзки също се засилиха. През последните години те проведоха редица съвместни военни игри, включително военноморски учения и патрулиране на бомбардировачи с далечен обсег над Японско и Източнокитайско море. Руски и китайски сухопътни сили също са се разполагали на територията на другата държава за съвместни учения.
Китай остава основен пазар за руската военна продукция,
като същевременно масово разширява вътрешната си отбранителна промишленост, включително строителството на самолетоносачи и ядрени подводници.
Путин и преди е заявявал, че Русия споделя с Китай високочувствителни военни технологии, които са помогнали за значителното укрепване на отбранителните му способности. През октомври 2019 г. той спомена, че Русия помага на Китай да разработи система за ранно предупреждение за откриване на изстрелване на балистични ракети – система, включваща наземни радари и спътници, която притежават само Русия и САЩ.
Източник – Associated Press/Превод:SafeNews