Руснаците вече използват „мозъчен импулс“, за да управляват безпилотни летателни апарати. Стремежът е да се прекрати изцяло електронното управление,пише Eurasiantimes.
Руска компания за технологии и роботика твърди, че е успяла да контролира дрон само с „мозъчни импулси“, които не включват електронни команди. Наречена „мисловен контрол“, технологията включва „невронен интерфейс“. Той отчита мозъчните вълни, които се преобразуват в електронни команди.
Разработката е академично начинание на компанията Neurobotics с цел привличане на инвестиции в областта на науките за роботиката и изкуствения интелект (ИИ). Тя е част от по-значителни усилия на правителството да стимулира държавния и вътрешния сектор на роботизираните технологии да стане самостоятелен в областта на технологиите за безпилотни летателни апарати.
#Russian Uses ‘Brain Impulse’ To Operate UAV; Looks To Completely Cut Electronic Command.
A Russian technology and robotics company claims to have been able to control a drone with mere ‘brain impulses’ that do not involve electronic commands. Casually dubbed “thought control,”… pic.twitter.com/8q1tvgc57b
— QERT (@qertscience) December 3, 2023
Това се случва, след като бяха разкрити технологични недостатъци на Русия в сектора на безпилотните летателни апарати.Това стана през първите няколко месеца на войната в Украйна през 2022 г.
Оттогава насам държавните и частните фирми изхвърлиха редица евтини и модерни безпилотни летателни апарати (БЛА) за военна употреба. Освен множество дистанционно управляеми летателни апарати за граждански цели.
Това се случва на фона на редовни индустриални конференции, семинари, изложения, целящи да се стимулира секторът на безпилотните летателни апарати в Москва.
Силата на мисловния контрол на дронове
Според репортаж в РИА Новости разработчиците на компанията Neurobotics първо са интегрирали дрон – квадрокоптер, с „невронен интерфейс“. След това пилотът „контролира“ дрона „с помощта на мозъчни импулси“. Той също така нарича явлението „сила на мисълта“. Демонстрационният експеримент се е провел под егидата на Националната технологична инициатива (НТИ).
„Разработчиците на компанията Neurobotics свързаха безпилотния апарат Pioneer Mini на компанията Geoscan с невронния интерфейс NeuroPlay.Той позволява на пилотите да управляват квадрокоптера, използвайки мозъчни импулси, т.е. силата на мисълта. Тази разработка ще бъде полезна при провеждането на състезания за дронове, управлявани чрез мозъчно-компютърен интерфейс“, заявиха от НТИ.
Пилотите могат също така да „извлекат полза“ чрез „подобряване на уменията си за концентрация“ и последващо бързо възстановяване“. Според Владимир Конишев, генерален директор на компанията Neurobotics и член на работната група на NTI Neuronet, невроконтролът на дронове е фундаментална система в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM). Това е така, защото е интердисциплинарна област, включваща невронауки, мехатроника, аеронавигационно инженерство, софтуерно програмиране и дори спортна медицина. Контузени спортисти, хора с увреждания, хора, претърпели ампутации, и такива, които се лекуват с физиотерапия, често са жертви на дисфункционални нерви. Някои ампутирани пациенти са получили бионични крайници, които работят само с електронни импулси от мозъка.
Така една от целите на технологиите за невронен интерфейс е да се подобри функционирането на нервите, свързващи мозъка и крайниците. Като изключително сложна наука, част от лекарите отдавна вярват в нейния потенциал за решаване на медицински проблеми. Такива, свързани с нервната система, като парализа и увреждане на нервите.
Russian Uses ‘Brain Impulse’ To Operate UAV; Looks To Completely Cut Electronic Command https://t.co/7w1gR64ads via @THEEURASIATIMES#CyberiaD #CybernetiC #TecHNewS #ThESingularitYISNeaR
— Obsidian Eagle 2023 (@ItzQuauhtli) December 4, 2023
Друга важна характеристика на тази комбинирана технология е възможността за невроконтрол на сложни обекти като дронове. Това не само подобрява концентрацията и вниманието на пилота, но и го учи да се справя със стреса и да контролира емоциите при извършване на сложни операции. Това е жизненоважен инструмент за обучение на оператори на критични процеси“, цитира още Конишев.
Ще се използва ли за военна употреба?
Не е ясно дали изобретението е било предложено за военна употреба. Става въпрос за самостоятелно финансиран граждански проект със сътрудничество между промишлеността и академичните среди. Въпреки това Министерството на отбраната на Русия (МОР) може да прояви интерес по-късно, след като технологията узрее.
Това обаче не е първият случай, в който се използват невронни интерфейси за управление на дронове.
В 17-секунден видеоклип на Mirai Innovation се вижда как голям квадрокоптер върху маса е физически свързан с невронен интерфейс, носен от човек, който излита и каца за кратко.
На снимката на руския експеримент на Neurobotics-Geoscan-NTI БЛА изглежда много по-малък, а тестът се провежда на открито. Не се вижда и видима жица, която да свързва неутралния интерфейс, увит около челото на човека, и малкия дрон.
Още новини четете в секция Свят.