Руската федерация е и ще продължи да се изправя уверено срещу санкциите и ограниченията, а руският народ е по-консолидиран от всякога. ЩОС е ангажирана с изграждането на справедлив и равноправен световен ред, в който централна роля играе ООН.
Това заяви руският президент Владимир Путин на срещата на върха на ШОС.
По думите му Русия подкрепя проекта на съвместна декларация, който отразява консолидирани подходи към международните въпроси.
„Геополитическите противоречия в света стават все по-остри, а сигурността се влошава“, каза още Путин.
Китайският президент Си Дзинпин, говорейки по видеовръзка при откриването на срещата на върха на Съвета на държавните глави на ШОС, призова за противопоставяне на хегемонизма и политиката на силата.
„Трябва да отстояваме общите ценности на цялото човечество, твърдо да защитаваме моноцентричната международна система и световния ред, основан на международното право, да се противопоставяме на хегемонизма и политиката на силата и да насърчаваме глобалното управление в по-справедлива, международна посока“, заяви той.
Над 80% от търговията между Русия и Китай се осъществява в рубли и юани, каза още Владимир Путин.
В речта си той благодари на страните от организацията за подкрепата на действията за защита на конституционния ред в Русия по време на въоръжено въстание. Той заяви, че в момента срещу Русия се води хибридна война, но страната уверено „устоява и ще продължи да устоява на външния натиск, санкциите и провокациите“.
„Някои държави използват трансграничния тероризъм като инструмент в своята политика, те дават подслон на терористи“, каза министър-председателя на Индия Нарендра Моди, който е домакин на виртуалната среща, по адрес на съперника, но друг член на ШОС – Пакистан.. „ШОС не бива да се колебае да критикува такива страни“, допълни той.
Индия редовно обвинява Пакистан, че помага на бунтовнически групировки, а историята на двете съседни държави, разполагащи с ядрено оръжие, е изпълнена с насилие и кръвопролития.
„Тероризмът продължава да бъде основна заплаха за регионалния и световния мир“, заяви Моди пред осемчленната ШОС, чието седалище е в Пекин, но домакин е Ню Делхи, който е ротационен председател. „За да се справим с това предизвикателство, са необходими решителни действия“.
Пакистан също участва в срещата на върха, като министър-председателят Шехбаз Шариф я нарече „важен форум за регионална сигурност и просперитет“, се казва в изявление на външното министерство на Исламабад преди срещата.
Създадена през 2001 г. с цел обсъждане на въпроси, свързани със сигурността и икономиката, ШОС е съставена от Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Узбекистан, а като наблюдатели са поканени Беларус и Монголия. През последните месеци Техеран активизира дипломацията си както с приятели, така и с врагове, като се стреми да намали изолацията си, да подобри икономиката си и да покаже своята сила.
Обхващайки огромна част от земното кълбо от Москва до Пекин, блокът съставлява около половината от световното население, като включва както държавите-членки, така и държавите наблюдателки и „партньори в диалога“.
Индия, която също е домакин на срещата на върха на Г-20 през септември, се движи по дипломатическо въже. Уникалното е, че тя е член както на Шанхайската организация за сътрудничество, така и на Четворката, създадена заедно със САЩ, Япония и Австралия, за да се противопостави на нарастващата настойчивост на Пекин.
Миналия месец Моди беше приет във Вашингтон с цялата помпозност на държавно посещение, където президентът на САЩ Джо Байдън говори за „двама големи приятели и две велики сили“.
В същото време Москва остава най-големият доставчик на оръжия за Индия – те са съюзници от десетилетия – и Ню Делхи беше ентусиазиран купувач на руски петрол на ниски цени по време на войната в Украйна.
Индия, с бързо развиваща се икономика, изпревари Китай като най-многолюдната държава в света и има дългогодишен териториален спор с Пекин.
БГНЕС припомня, че по-рано китайският президент Си Дзинпин заяви, че трябва да се противодейства на всеки опит за цветна революция в региона на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС).
„Трябва да развиваме собствена външна политика въз основа на общите и дългосрочни интереси на нашия регион. Трябва да останем бдителни срещу външните опити за разпалване на нова студена война и провокиране на блокова конфронтация в нашия регион и категорично да се противопоставим на външните опити за намеса и подстрекаване на цветни революции под какъвто и да е предлог“, заяви Си.
Той предложи да се увеличат плащанията в национални валути в рамките на организацията.
„Китай е готов да предостави на света нови възможности за един по-добър свят“, каза китайският президент, подчертавайки, че ШОС трябва да работи за „противодействие на протекционизма“, цитира АФП.