Очакванията за значително поевтиняване на хранителните продукти са нереалистични, смята изпълнителният директор на Асоциацията на свиневъдите в България Димитър Михайлов.
„Не вярвам, че цените на основните храни могат да паднат с 15%“, коментира Михайлов.
По думите му пазарът трябва да функционира свободно, а ролята на държавата е да създава правила и регулации, без директна намеса в пазарните механизми в рамките на Европейския съюз.
Той посочи, че в подготвяните законодателни промени има добри идеи за подкрепа на българските производители, които често са в по-неизгодна позиция при преговори с големите търговски вериги.
„Нашата пазарна сила е по-слаба, а преговорната позиция, ограничена. Всяка година се договарят цени с търговските вериги, но те постепенно намаляват“, допълни Михайлов.
Според него натискът върху изкупните цени принуждава производителите да свиват разходите, което може да се отрази на качеството на храните.
Той подчерта, че Европейският съюз работи срещу нелоялни търговски практики, но предупреди, че съществува риск българските производители да бъдат изтласкани от пазара при засилена конкуренция от внос.
Михайлов представи и данни за сектора, според които българските производители осигуряват около 40% от потреблението на свинско месо у нас. През миналата година е отчетено рекордно производство от около 96 000 тона- най-високото за последните две десетилетия.
„Българските производители осигуряват около 40% от пазара на свинско месо в страната. През миналата година е отчетено рекордно производство за последните две десетилетия – около 96 000 тона свинско месо. Въпреки това вътрешното производство остава недостатъчно да покрие потреблението, което достига около 220 000 тона годишно, каза той.
Най-големи количества свинско месо се внасят от Испания, Германия, Франция, Белгия и Нидерландия.
Източник: NOVA





