Бедствия връхлетяха България и Гърция през последните месеци. Първо бяха пожарите, а след това дойдоха и наводненията. Как реагираха двете държави и какви мерки за превенция трябва да бъдат взети? SafeNews разговаря с проф. Йоаким Каламарис.
„Резултатите от бедствия са резултат от липса на коректни политики и превенция“, казва той пред медията ни. Според него така наречените „строителни войски“ са основната разлика между двете държави. „Същотото е и по време на войната – планирането е необходимо, но плановете са безполезни. Нещо подобно важи и за двете бедствия – и в Гърция, и в България. Преобладават военните условия.“
Експертът отбелязва, че в Европейския съюз има комисар по бедствията и авариите, но такива министерства не съществуват на национално ниво с бюджет, финансиран от националния бюджет.
„Тоест никаква „застраховка“ не може да предостави на гражданите, а само задълбочаване на трагедиите“, казва още проф. Каламарис и припомня, че на времето е имало „скромен“ ход за създаване на подобно министерство от българската страна, което е съществувало от 2005 до 2009 година. „Освен липсата на държавната превенция и подготовка, всичко изглежда е, както народа казва, „след дъжд качулка“, специално за българската реалност.“
Според него прокуратурата има огромна вина за случилото се не само в икономически и политически аспека, но най-вече социален.
„След пожарите и палежите, ние очаквахме наводненията, защото вече няма гори“, отбелязва проф. Каламарис, като обяснява, че в Гърция няма гори заради пожарите, а в България заради безобразие от страна на строежите и незаконна сеч. „Ако ние имахме нормален живот, нормални политици, нямаше да посрещаме такива проблеми.“
Той дава за пример строителните войски на Гърция, които за 30 минути са построили 30-метров мост – нещо, което не може да направи никоя частна строителна фирма.
„Трябва да имаме ясен план за превенция, а не да се чудим всеки път къде ще дадем по 1000 лева при положение, че хората, някои от които загинаха, никога няма да си върнат това, което са притежавали“, обяснява той.
По думите на проф. Каламарис говорим и за още една трагедия – земеделието, което е засегнато. Той отбелязва, че голяма част от засегнатата продукция е била предназначена за българския пазар, а изчезването й ще доведе до скок на цените у нас на някои стоки.
„Не е тайна, че палежите в Гърция са умишлени. Дори има арестувани хора. Представете си остров Родос, който е на 10 км от Турция – имаше на десет места пожари. От другата страна, където климатът е същият, нито един. Александруполис, който е на 5 км от границата с Турция гора, а в Одрин, който е на 15 км – нито един пожар. Знаем, че цената на войната в Украйна и между Запад и Изток ще бъде скъпа за всички нас, но би било добре да можем да предотвратим това или да сме в готовност за подобни действия“, отбеляза проф. Каламарис.
На въпрос защо Турция би предизвикала пожария в Гърция, експертът казва, че отслабването на региона е част от метохибридна епоха, която е част от тази война. По думите му, заради палежите и наводненията, уж стабилното гръцко правителство се клати.
„Не е тайна, че се обмисля оставка на премиера Мицотакис и това може да радва само източните ни врагове“, допълва той.
Каламарис казва, че природното възстановяване на Гърция ще отнеме около 30 години, а икономическото – около 15 години.
Защо помощите в Гърция са „яйце „Киндер“ с изненада“, гледайте в интервюто на SafeNews с проф. Йоаким Каламарис.