Търгът през ноември на шедьовър на Пабло Пикасо, картината на покойния испански художник „Жена с часовник “ от 1932 г., се очаква да донесе най-малко 120 милиона долара. Това обяви аукционната къща Сотбис в сряда. Картината изобразява любовницата на Пикасо с часовник. Тя ще бъде продадена като част от двудневен търг на престижната колекция на покойната нюйоркчанка Емили Фишър Ландау. Други произведения, обявени за продажба, включват картини на Джаспър Джонс, Вилем де Кунинг, Марк Ротко и Анди Уорхол.
Фишър Ландау, дългогодишна представителка на борда на Музея на американското изкуство „Уитни“ в Ню Йорк и известна меценатка и колекционерка, почина през март на 102 години. Сотбис каза в изявление, че около 120 артикула от нейната колекция ще бъдат продадени. „Очаква се да донесат над 400 милиона долара“ общо, като „Жена с часовник“ ще представлява значителна част от сумата, посочва Сотбис.
Джулиан Доус, ръководител на отдела за импресионисти и модерно изкуство на Сотбик,
нарече картината на Пикасо „шедьовър по всички критерии“.
Доус отбеляза, че картината от 1932 г. е част от „annus mirabilis“ на Пикасо или „годината на чудото“. Годината 1932 е толкова важна в творчеството на Пикасо, че цяла изложба бе посветена на нея през 2018 г. в лондонския музей Tate Modern.
Мари-Терез Уолтър (1909-1977) е „златната муза“ на Пикасо. Тя ще бъде представена в „много от най-завършените му портрети“, каза Сотбис. Влюбените се срещат в Париж през 1927 г. Тогава испанецът все още е женен за руско-украинската балетна танцьорка Олга Хохлова. Уолтър пък два на 17 г. Уолтър, чиято дъщеря с Пикасо почина миналата година, присъства и в платното „Жена, седнала близо до прозорец“. Картинйата беше продадена през 2021 г. за 103,4 милиона долара от аукционна къща Кристис.
Петдесет години след смъртта му през 1973-та на 91 години, Пикасо остава един от най-влиятелните художници на съвременния свят. Той е често приветстван като динамичен и творчески гений. Но в началото на движението #Metoo, репутацията на този работохолик с огромно творчество от картини, скици и скулптури беше опетнена от обвинения. Според тях Пикасо упражнява насилствена власт над жените, които споделят живота му и вдъхновяват изкуството му.