Притеснение, объркване и липса на отговори – така живеят днес десетки собственици на имоти в т.нар. „незаконен град“ край Варна. След като институциите обявиха, че строителството в района е незаконно, хората се питат как е възможно да са придобили жилищата си с нотариални актове, банково финансиране и платени данъци.
„От година и осем месеца съм собственик на жилище в този комплекс. Плащам си всички данъци и такси, имам нотариален акт. Купих имота с ипотечен кредит, а банката провери всички документи преди да го отпусне. След като е одобрила кредита, логично е да се приеме, че документите са били изрядни“, разказва Димитър.
Той е категоричен, че при сделката не е имало индикации за проблем.
„Нотариусът не откри никакви нередности. Как е възможно общината да приема данъците ми, кадастърът да издава скици без проблем, а сега изведнъж всичко да се окаже незаконно?“, пита той.
От фирмата инвеститор „Куб Корпорация“ се очаква официална позиция в понеделник.
Друг собственик показва документи за платени данъци и нотариален акт за покупката на имота.
„Търсех жилище в района на „Ален мак“ преди около три години. В центъра на Варна цените бяха твърде високи. Брокери ми препоръчаха този комплекс с обещания за добра инфраструктура, магазини и удобства. Изглеждаше като добра инвестиция“, разказва той.
При подписването на сделката се срещнал със съпругата на инвеститора Олег Невзоров.
„Имаше и преводач. Лично не познавам Невзоров и никога не съм го виждал. Всичко мина през нотариус и смятах, че това е гаранция, че документите са изрядни. Може би съм грешал“, казва мъжът.
Собственичка на друго жилище разказва, че е закупила имота чрез препродажба.
„Разполагаме с нотариален акт за апартамента, нотариален акт за паркомястото и всички документи по ипотечния кредит. Ние не купихме директно от „Куб“, а от предишен собственик, който беше придобил имота от компанията“, обяснява тя.
Жената споделя, че семейството ѝ е дошло в България след началото на войната в Украйна.
„Получихме българско гражданство и след три години под наем решихме да купим собствен дом. Продадохме апартамент в Украйна и използвахме средствата за първоначална вноска. Сега сме силно притеснени, защото не знаем какво ще се случи, ако се окаже, че строителството е незаконно“, казва тя.
По думите ѝ в района има засилено полицейско присъствие.
„Постоянно идват полицейски екипи, проверяват документите и следят кой влиза и излиза. Не се допускат работници, а ако възникне проблем с интернет или друга услуга и извикаме техник, той също не бива допускан“, твърди жената.
Очакванията на живеещите в комплекса са инвеститорът да даде отговори на натрупаните въпроси. Най-голямото им притеснение е, че ако държавата пристъпи към премахване на незаконните постройки, те могат да останат без домовете си.
SafeNews припомня, че собствениците на имоти задават въпроса как банките са отпускали кредити за тях, как нотариусите са изповядвали сделките, ако действително става дума за незаконно строителство.
Източник: bTV





