С редица проблеми ще започне учебната година. Много сгради ще посрещнат първия учебен ден в ремонт. Тази тревожна новина дойде от парламентарната просветна комисия. Тя беше обявена от служебния министър Галин Цоков.
Реконструкции се извършват в над 550 образователни институции преди старта на учебната година.
„Ще се опитаме, доколкото можем, да бъдат усвоени тези ремонти“, увери Цоков.
Той посочи и проблем, който не е свързан с Министерство на образованието и науката.
По думите му, тази година се е променил начинът на разплащане на средствата за ремонтни дейности – за физкултурни салони, сгради на училища. Това става веднъж в месеца от Министерството на финансите с документи, които преминават от отделното училище (фактурата) през МОН към финансовото министерство. По негови думи понякога се чака месец и половина, за да се плати за свършената работа на съответните строители.
„За съжаление, на много места вече има отказ от строители за извършване на ремонтните дейности. Това е един проблем, на който може би трябва да намерим някакво решение“, коментира Цоков.
Днес темата за образованието беше широко дискутирана и в парламента.
Месец преди началото на учебната година, мнозинството в парламента отхвърли законопроект, който предвиждаше да има само един учебник по предмет за всеки клас.
Предложението беше на БСП и беше отхвърлено с 87 гласа „за“, 77 „против“ и 26 „въздържал се“. Идеята беше подкрепена само от социалистите, „Възраждане“, ИТН и 20 независими депутати.
„Учебниците следват учебната програма. Да, учебниците могат да бъдат представени по различен начин, могат да бъдат изказани по различен начин, но в крайна сметка децата усвояват едно и също образователно съдържание. Преминавайки от едно училище в друго, те не започват да учат различни неща, а учат едно и също. Да, имаме проблем с учебните програми. Прекалено амбициозни са откъм знания, респективно прекалено неамбициозни откъм формиране на умения. По част от дисциплините, особено видно по математика, учениците препускат. Не остава време за затвърждаване на знания, за упражнения“, каза от трибуната народният представител на ГЕРБ и бивш министър на образованието Красимир Вълчев.
Елисавета Белобрадова заяви, че проблемът с качеството на образованието могат да бъдат решени не с уеднаквяване и монополизиране, а като се поставят учителят и ученикът в центъра на образователния процес.
Източник: БНР