За първи път Нюйоркския университет публикува разкази на хора, върнали се от смъртта!!! Проучване, ръководено от екип от Медицинското училище „Гросман“ към Нюйоркския университет, разглежда преживяванията, близки до смъртта, на хора, преживели сърдечен арест, и какво са видели по време на ясните си моменти, когато са изглеждали в безсъзнание.
Проучването е работило с 25 болници и са изследвани 567, които са оцелели след кардиопулмонална реанимация (КПР) и са се възстановили напълно.
Мозъчната активност на около 40 % от тях е преминала от състояние на „плоска линия“ по време на КПР към нормално състояние – дори след един час от преминаването през спешната процедура.
От разказите на пациентите, които съобщават, че са имали „спомени/възприятия, подсказващи съзнание“ по време на сърдечния арест, са отбелязани четири различни категории преживявания. Първата е съзнанието, изпитано по време на реанимацията, втората – „периодът на реанимация“, третата – „преживявания, подобни на сънища“, а четвъртата – „трансцендентно преживяване на смъртта“.
Лекарят по реанимация и водещ автор на изследването д-р Сам Парния обяснява: „Въпреки че лекарите дълго време смятаха, че мозъкът претърпява трайно увреждане около 10 минути след като сърцето спре да го снабдява с кислород, нашата работа установи, че мозъкът може да показва признаци на електрическо възстановяване дълго време след продължаващото изкуствено дишане. Това е първото мащабно проучване, което показва, че тези спомени и промени в мозъчните вълни могат да бъдат признаци на универсални, общи елементи на така наречените преживявания, близки до смъртта.“
People who came back from the dead reveal what they saw in first-of-its-kind study https://t.co/f7hHWc2xAs
— Club Apocalypse (@ClubApoc) February 17, 2024
Някои пациенти си спомнят конкретни визии, като например един от тях казва, че „си спомня, че е бил в огромно поле с разпръснати навсякъде сиви палатки“.
„Имаше фигури без лица. Спомням си, че се отдалечавах през един каньон. От двете страни на каньона имаше мъже в бели дрехи с качулки, които скриваха лицата им“, казва той. „Последното нещо, което си спомням, е, че всички те сочеха към мен. След това светът беше погълнат от сиво.“
Друг си спомня: „Чух името си отново и отново. Навсякъде около мен имаше неща като демони и чудовища. Имах чувството, че се опитват да откъснат части от тялото ми. В горния десен ъгъл на мястото, където се намирах, видях някого. Нямаше лице, но беше мъжка фигура. Той изкрещя името ми и ме хвана за ръката, преди да е станало твърде късно. Протегнах ръка и усетих, че някой ме дърпа в тяхната посока. Чух: „Диша ли? Диша ли?“.
Други пациенти са били наясно с медицинското лечение, което са получавали, въпреки че всъщност не са били в съзнание.
Други пък си спомнят за близки хора, като един от тях отбелязва, че „е чул баба си, която е починала да казва: „Трябва да се върнеш“.
Различни други се чувствали откъснати от собствените си тела и дори сякаш гледали надолу към себе си. Като един пациент съобщил, че „можел да види какво се случва […], стоейки до леглото“.
Друг пациент казва: „Вече не бях в тялото си. Носех се без тежест или физика. Бях над тялото си и точно под тавана на стаята за интензивна терапия. Наблюдавах сцената, която се разиграваше под мен“.
Други пък преживяват класическия момент на „виждане на светлината“ или „тунела“, който често се описва в книгите или филмите.
Един от пациентите казва: „Отидох директно на място, където има светлина. Беше спокойно.“
Последният добавя: „Спомням си, че влязох в… тунел. Чувствата, които изпитах …, бяха много по-интензивни от обичайните. Първото чувство беше усещане за силен покой. Беше толкова спокойно и ведро, с невероятно много спокойствие. Всичките ми … притеснения, мисли, страхове и мнения изчезнаха. Интензивността на спокойствието беше толкова невероятна и завладяваща, че нямаше никакъв страх от това, което изпитвах. Нямах страх за това къде отивам и какво да очаквам, когато пристигна там. Тогава усетих топлина … След това се появи желанието да се прибера у дома.“
Предвид успеха на проучването екипът решава, че сега е оправдано „по-нататъшно емпирично изследване без предразсъдъци“.
Източник – Unilad/Превод:SafeNews
Още новини четете в категорията Живот
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News