Министърът на финансите Росица Велкова отсече, че държавата не е изправена пред фалит и Министерството на финансите ще предложи проектобюджет за 2023 година с дефицит от 3% от брутния вътрешен продукт. Така тя отрече написаното в доклад на финансовто министерство, в което се казва, че страната е изправена пред финансова нестабилност и дори фалит.
Действията на служебния кабинет
В пакета данъчни закони се въвежда еднократна солидарна вноска свръхпечалба за второто полугодие за всички юридически лица и 100 процента дивидент от всички публични предприятия. Ще се вдигнат пътните такси и концесионните възнаграждения. Ще се възстановят и някои ставки на ДДС и акцизни ставки.
Ще се вдигне акцизът на електронните цигари, а не на устройствата за нагряване на тютюн. Ще се засили фискалният контрол и ще има предварително деклариране на ДДС при рисковите стоки.
„Така ще се гарантира увеличението на пенсиите и на заплати. Ще се вдигнат с 10 процента тези заплати, които не са получили никакво увеличение през 2022 година. Ще се намалят разходите за издръжка и представителните разходи. На Народното събрание ще бъде предложен буфер в бюджета – това ще е капиталовите разходи да не могат да се пренасочват за други разходи“, обясни министърът.
Тъй като двете приходни агенции ще бъдат изключително натоварени, се предвижда при преизпълнение възнагражденията там да се вдигнат с 15 процента и с 10 процента при 100 процента изпълнение на задачите.
На 26 април се очаква да се разгледа проектобюджетът от МС и да бъде внесен в НС.
По думите на Велкова, ако новото Народно събрание реши да вдигне дефицита на бюджета над 3% от БВП, ще влезем в процедура на свръхдефицит, ще ни трябва по-висок дълг, което би създало проблеми за набиране на ликвидност.
„Може да не се наберат необходимите за дефицита пари и да се стигне до заем от МВФ“, каза Велкова.
На първи юли изтичат намалените ставки за ресторантьори и бизнеса за акциза на горива и те ще бъдат възстановени. Хлябът, брашното, бебешките храни и книгите ще останат с намалената ставка на ДДС, каза Велкова.
Асен Василев: Тези, които плашат с фалит, искат да сме стабилно бедни
Тези, които се опитват да ви изплашат с фалит на държавата, се опитват да ви откраднат парите. Това коментира бившият финансов министър от ПП Асен Василев по повод на доклада на МФ, в който се предупреждава, че сме изправени пред голям дефицит.
„Всичко това се прави, за да се изплащат хората и да им се каже, че най-доброто, което могат да имат е стабилна бедност. Не може в България да има нормална социална политика без да се вдигат данъците. Когато парите отидат в увеличение на заплатите и пенсиите не могат да се откраднат няколко милиона. Това, което се случва в момента, е една политическа манипулация. Един прост въпрос: Фискалният резерв към края на февруари 2021 г., последните месеци на правителството на ГЕРБ по това време, беше 8 милиарда и 800 милиона. Фискалният резерв към момента и 16 милиарда и 400 милиона, с почти 8 милиарда повече. Как точно фалира държавата?“, попита той.
Той определи като непрофесионално изказването на неговите опоненти, че за високата инфлация е виновна финансовата политика на кабинета “Петков”.
„Това, което те казват: вдигнаха се доходите на хората, и тъй като те имаха повече пари цените се вдигнаха, защото няма достатъчно стока. При нас обаче е така ние внасяме 70% от месото от Европа, внасяме 50% от зеленчуците, 45% от яйцата внасяме от Европа. Цените в българските магазини зависят от това какви са цените в Европа. Колко пари трябва да раздадем на българските граждани, за да се вдигнат цените? Цената се вдига, защото скочиха производствените разходи”, каза Василев пред bTV.
Николай Василев: Финансовата нестабилност не е новина
„За период от 2 г. политиците успяха 10 пъти да направят неща, които влошават ситуацията. За мен не е никаква новина това, че има сериозни опасности за финансовата стабилност на държавата”, заяви бившият министър на икономиката Николай Василев пред Nova News.
„Не обвинявам в нищо служебния кабинет, по-скоро съм на страната на финансовия министър и я подкрепих тя да не внася бюджет за 2023 г. В парламента щяха да се упражнят с още 10-20 млрд. лв. раздавания и нещата щяха да са по-зле от преди. Бюджет с 3% дефицит не е рестриктивен изобщо”, каза Василев.
„Не виждам никаква икономическа причина в най-богатите години в историята на България постоянно да имаме огромни дефицити и да говорим за финансова нестабилност. М.г. изхарчихме 10 млрд. лева за ток. Доходите никога не са били толкова разхитителни, колкото в момента”, каза Василев.
Борисов: Промяната нанесе щети, които нямат поправяне
Промяната нанесе щети, които нямат поправяне. Няма как да има безплатен обяд накрая, няма как да лъжеш в цифрите, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
„Асен Василев каза, че 16 млрд. лв. имало във фискалния резерв, а фискалният резерв към днешна дата е 12,4 млрд. лв. От 16 като се извади 12,4, колко се получава, милиарди е разликата, посочи Борисов. А на 17 януари 2023 г. се тегли 1,5 млрд. евро, това са 3 млрд. лева, извадете от 12,4 три милиарда – с какво ще се плащат пенсии, заплати и всичко останало? Това ние го говорихме седмици наред. Когато седмици наред Шишков и Демерджиев говореха само за ГЕРБ, нито един журналист не каза това е намеса в изборите. Днес, когато извадиха с какво разполагаме, това са чудовищни неща. Мисля, че няма да допуснем бордът да бъде мърдан, но вече излезе и лъжата, която говореха за еврозоната. От година и половина говорим за безобразното теглене на заеми всяка седмица. Няма как да не дойде Видовден. Лошо е, че вересиите на Асен Василев ще ги плати честният бизнес, бизнесът, който е на светло, бизнесът, който произвежда, това ще е един огромен и ужасен данък в момента. Това, което се хвалеха, че не вдигали данъците, сега изведнъж ще ни порежат, тол такси, това ще доведе до ново вдигане на цените, посочи Борисов.