Празнуваме Деня на шегата. 1 април или Денят на шегата е ден, който се празнува в различни държави по света. На този ден по традиция хората си правят шеги и се забавляват, опитвайки се да накарат другите да повярват в неща, които не са верни.
На запад е по-познат като April Fool’s day.
В буквален превод означава Денят на глупака, или както още е известен Ден на лъжата.Традицията в западните страни е на този ден да се шегуват като “излъжат” приятелите си. Част от традициите на деня включват и различни номера, които взаимно да си правят.
Според традицията, ако човек не успее да изиграе шега на някого до обяд, на свой ред ще стане жертва на подбив.
В Обединеното кралство шеги и номера могат да се правят до обяд на 1 април, след обяд се смята за лош късмет да се прави номер. Всеки, който забрави това и се опита да се пошегува следобед, сам става „априлски глупак“.
В Ирландия популярна шега е да изпратиш някого на „глупава задача“. Жертвата е изпратена да достави писмо, уж с молба за помощ. Когато човекът получи писмото, те го отварят, четат го и казват на бедния пратеник, че ще трябва да занесат писмото на друг човек. Това продължава и „пратеникът“ в крайна сметка отнася съобщението до няколко различни хора, докато някой не съжали и покаже какво се казва в писмото: „Изпратете глупака на някой друг“.
Във Франция, Белгия, Холандия, Италия и френскоговорящите райони на Канада и Швейцария традицията на 1 април е известна като „Априлска риба“. Често срещана шега е да се опитате да залепите хартиена риба върху гърба на жертвата, без да бъдете забелязани.
Някои вестници, телевизионни канали и добре известни компании публикуват фалшиви новини, за да заблудят хората на 1 април. Един от най-ранните примери за това е през 1957 г., когато програма на BBC излъчва репортаж за това как спагетите растат по дърветата.
Филмът показва семейство в Швейцария, събиращо спагети от дървета и много хора бяха заблудени да повярват, тъй като през 50-те години британците не ядат много паста и много хора не знаят как се прави. Повечето британци днес не биха се хванали на трика със спагетите, но през 2008 г. BBC успя да заблуди публиката си отново с трейлъра си за Чудесата на еволюцията, който изглежда показва някои специални пингвини, които са си възвърнали способността да летят. Два големи британски вестника, The Daily Telegraph и Daily Mirror, публикуват „важната история“ на първите си страници.
На Първи април 1998 г. американската верига за хамбургери Burger King
обяви, че е създала хамбургер с лява ръка. В рекламата за „новия продукт“ се обяснява, че всички съставки са завъртяни на 180 градуса, така че да е по-удобно за левичарите да вземат и да ядат. На следващия ден Burger King призна, че тази реклама е била измама, но каза, че хиляди клиенти са отишли в ресторанти в САЩ, търсейки бургер за лява ръка.
Източник: learnenglish.britishcouncil.org /Превод: SafeNews