Правителството на Южна Корея обяви започването на процедури за отстраняване от длъжност на повече от 4900 лекари специалисти , които стачкуват в знак на протест срещу реформата на медицинското образование . Мобилизацията на лекарите предизвика хаос в болниците в страната.
Правителството „изпраща административни известия на практикуващи лекари, които се противопоставиха на заповедите да се върнат на работа, и към 8 март те са изпратени на повече от 4900“, каза служителят на здравното министерство Чун Бюнг-уанг.
Официалните административни бележки са първата стъпка преди тримесечното спиране, санкция, която според правителството ще ги лиши поне за една година от придобиване на медицинска квалификация за практикуване.
Хиляди стажанти напуснаха работа и подадоха оставка от 20 февруари, за да протестират срещу плана на правителството да увеличи приема в медицинските училища с 65% от следващата година.
По последни официални данни около 12 000 стажанти,
около 93% от общия брой, все още отсъстват от длъжностите си.
Според южнокорейските закони лекарите, които се считат за „необходим персонал“, не могат да стачкуват. Правителството даде на протестиращите срок до 29 февруари да се върнат на работа и нареди полицейско разследване на мобилизацията.
Мобилизацията наруши работата на болниците, принуждавайки ги да отменят критични лечения и операции.
Южнокорейското правителство смята за необходимо да увеличи броя на лекарите, за да се справи със застаряващото население .
Стачкуващите лекари твърдят, че реформата ще се отрази на качеството на грижите.
Поддръжниците на реформата казват, че лекарите са най-загрижени, че промените могат да засегнат доходите и социалния им статус.
Според скорошно проучване на Института Галъп в Южна Корея, над 75% от анкетираните подкрепят реформите.
Източник: АФП / Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News