Правете това веднъж месечно и ще удължите живота си с 10 години, без да спортувате! Повечето хора не взимат книжка за оцветяване, четка за рисуване, стихосбирка или карта за музей заради ползите за здравето – но може би е време да започнат!
Изследвания показват, че преживяванията в областта на изкуството, независимо дали като създател или като зрител, променят нашата биология, като пренастройват мозъка ни и предизвикват отделянето на неврохимикали, хормони и ендорфини.
В отговор на нарастващия брой доказателства, че изкуството може радикално да подобри физическото и психическото здраве по ефективен и измерим начин, все повече лекари предписват занимания с изкуство като част от лечението на широк спектър от състояния, като:
затлъстяване, сърдечни заболявания, хронична болка, деменция, болест на Паркинсон, самота и депресия.
Силата на разнообразните практики в областта на изкуствата за насърчаване на лечението, благосъстоянието и дори дълголетието осигурява ползи, които се нареждат до физическите упражнения, храненето и съня, твърди Сюзън Магсмен в своя бестселър „Вашият мозък за изкуството: как изкуствата ни променят“, написан в съавторство с Айви Рос.
Do this once a month and extend your life by up to 10 years. No gym required https://t.co/JJISq6OQk7
— CTV News (@CTVNews) June 2, 2024
Възможно ли е това да е причината, поради която изкуствата са се развили през хилядолетията, за да се превърнат в централна част от човешкото развитие?
„Винаги съм смятала изкуството за лукс“, признава Бианка Боскер в новата си книга „Разбери картината: „Омайващо пътешествие сред вдъхновените художници и обсебващите маниаци на тема изкуство, които ме научиха как да виждам“. „То не може да ви нахрани, да ви приюти или да бъде използвано за убиване на хищници.“
Но тя открива, че много учени смятат изкуството за основна човешка потребност.
„Изкуството е едно от най-старите ни творения (хората са изобретили боите много преди колелото), едно от най-ранните средства за комуникация (рисували сме много, много, много, много преди да можем да пишем) и един от най-универсалните ни пориви“, пише тя.
И Боскер, и Магсмен препоръчват на всеки да превърне изкуството в ежедневна практика, основана на доказателства и опит. Ето защо те смятат, че изкуството е всичко друго, но не и лукс.
Сюзън Магсмен: Ние сме буквално физиологично устроени за изкуството. Влиянието на сетивата ни изгражда връзки между 86-те милиарда неврона в мозъка ни. Участието в изкуството, независимо дали като зрител или творец, всъщност внася информация в телата ни и оказва дълбоко въздействие върху биологичните ни схеми.
Едновременното активиране на множество неврологични и физиологични системи от страна на изкуството – уникален еволюционен феномен – включва целия мозък, тялото и духа. Следващия път, когато се почувствате развълнувани от любимата си песен, помислете, че изборът на художника ви променя на клетъчно ниво.
Ще удължите живота си с 10 години
Бианка Боскер: Много експерти са съгласни, че изкуството е както вроден човешки импулс, така и биологично предразположение, което е помогнало на вида ни да оцелее. Единствено съвременното погрешно схващане е, че разглеждането на изкуство е чисто философско или интелектуално. В своята същност изкуството е физическо преживяване – и това се отнася не само за музиката – с нейния пулсиращ бас, който можеш да усетиш – но и за живописта и визуалните изкуства.
Съществуват очарователни анекдотични доказателства за това как произведенията на изкуството могат да въздействат на хората на физическо ниво.
Терминът „синдром на Стендал“ описва хора, които получават замайване, гадене, изтощение, припадъци или плач пред произведения на изкуството. Истории като тази, в която една жена в музей в Хюстън се съблякла гола пред картина на Сай Туомбли, показват, че на физическо ниво изкуството може да ни накара да направим някои невероятни неща.
Магсамен: Изкуството, което ни тласка отвъд границите на възможностите ни, помага за формирането на нови невронни пътища, които иначе не биха могли да се развият в ежедневието ни. Упражняването им чрез изкуството може да ни помогне да изградим устойчивост, която да ни помогне да преминем през страданията и несигурността на живота. Когато сте в отчаяние, влизането в църква или друга величествена сграда може да предизвика благоговение, удивление и усещане за нещо по-голямо от вас. По същия начин изкуството, музиката и дизайнът могат да променят настроението ни, като ни изведат извън нас самите. Изграждането на този капацитет е еволюционен императив.
Какви физиологични ползи носи изкуството?
Магсамен: Това, което знаем, показва, че произведенията на изкуството имат съвсем реални ефекти върху нашето психическо и физическо благополучие. Лекари от цял свят предписват посещения на музеи, занимания с изкуство и срещи с красотата. Различните форми на изкуство влияят на мозъка и тялото по различен начин. Точно както когато ни предписват лекарства, (вярно е, че) видовете, дозите и продължителността на изкуството действат по различен начин на различните хора.
Лекарите, социалните работници и специалистите по обществено здраве започват да разбират достатъчно, за да си сътрудничат с клиентите си, за да персонализират препоръките си за конкретни художествени начинания в специфични честоти и количества, за да постигнат благоприятни резултати. Подобно на физическите упражнения и доброто хранене, рутинното занимание с изкуство ще подпомогне здравето ви.
Боскер: Всичко, от което се нуждаете, за да имате значим опит с изкуството, е точно пред вас.
Не е необходимо да сте изучавали история на изкуството или да сте прекарали години в ходене по панаири на изкуствата. Нужни са ви внимание и любопитство.
Един художник ми даде чудесен съвет как да се ангажирам с дадена творба – просто се опитайте да забележите пет неща в нея – или в самата творба, или в начина, по който тя ви кара да се чувствате. Като например: „Това розово ме кара да искам да го оближа“ или „Това зелено не ми позволява да откъсна поглед“.
Другият основен съвет е да забавите темпото.
Много от посетителите на музеите прекарват повече време в четене на описанието на произведението, отколкото в разглеждане на самото произведение, като средното време, което прекарваме с едно произведение на изкуството, както с произведението, така и с етикета, е само 21 секунди. Опитайте да „гледате бавно“. И обърнете внимание на физическата форма. Разглеждането на решенията на художника ви предлага път към произведението и начин да се ангажирате с изкуството по свой собствен начин.
Магсмен: Изкуството, което създавате, не трябва да е добро, за да бъде ценно за вас.
Едно проучване показва, че заниманието само с 45 минути с какъвто и да е вид изкуство понижава хормона на стреса кортизол с цели 25%.
Други изследвания сочат, че създаването на изкуство изгражда умения в областта на изпълнителните функции, вземането на решения и, ако работите с други хора, сътрудничеството. Свиренето на музика изгражда когнитивни умения и подобрява ученето.
А само едно занимание с изкуство месечно може да удължи живота ви с 10 години. Важен е процесът, а не продуктът.
Боскер: Не ви е необходим какъвто и да е лиценз, за да се занимавате с изкуство. Изкуството е избор. То е решение да се бориш срещу самодоволството и да изковеш живот, който е по-богат, по-бурен, по-разтърсващ, по-несигурен и в крайна сметка – по-красив.
Източник – CNN/Превод:SafeNews