Най-дълбоката пещера в света е наричана „портал към дръг свят“. Биолог разказва за най-уникалната и ужасяваща екосистема, както и за опасностите, в които е малък шансът за оцеляване.
Пещерата Веревкин, която е скрита в масива Арабика в Западен Кавказ, е най-дълбоката в света. Тя е много опасно място, в което неподготвените хора на практика нямат никакъв шанс да оцелеят, както казва Скот Тревърс, еволюционен биолог от университета Рутгерс, в колонката си за Forbes.
Максималната дълбочина на пещерата Веревкин е 2212 метра.
На изследователите са били необходими десетилетия и близо 30 експедиции, за да достигнат пълната ѝ дълбочина. Биологът споделя, че пещерата е открита за първи път от руски спелеолози през 1968 г. В продължение на десетилетия тя остава сравнително неизследвана, докато екипът на Перово Спелео не възобновява експедициите през 2000 г., откривайки истинската дълбочина на пещерата. Тревърс подчертава, че спускането в пещерата Веревкин е изключително трудно преживяване. Тя представлява цял лабиринт от вертикални шахти, смъртоносни ями и клаустрофобични пропадания. Всеки нов участък е трябвало да бъде старателно изучаван, преди спускане по-нататък.

За съжаление, не всички хора, които са били в пещерата, са успели да излязат.
Например през 2018 г. и 2021 г. в пещерата са открити телата на руски пещерняци, които са се спуснали сами, за да изследват пещерата. Единият от тях е загинал в резултат на наводнение, заляло пещерата, а другият е починал вследствие на хипотермия.
Освен това през септември 2018 г. група пещерняци от Перово-Спелео, сред които и фотографът на National Geographic Роби Шоне, едва се спасяват, когато пещерата е наводнена по време на потоп, припомня биологът.
Дълбочината на пещерата не е единствената ѝ особеност. Тя е дом на необичайни същества, които са се приспособили да оцеляват в пълна тъмнина и екстремен студ.
Сред най-причудливите обитатели на тази пещера е Plutomurus ortobalaganensis – вид безоко опашато насекомо, което за първи път е открито на умопомрачителната дълбочина от 1980 метра в съседната пещера Кроебера. Биологът казва, че създанието няма очи, но има дълги антени и оцелява, като се храни с микроскопични гъби.
Освен това там живеят и Xiphocaridinella demidovi (пещерна скарида, която оцелява без слънчева светлина и растения, хранейки се единствено с органични материали, отмити от водата), Duvalius abyssimus (бръмбар, който е загубил пигментацията и зрението си, фокусирайки се единствено върху допир и мирис) и Heterocaucaseuma deprofundum. (многоножка, която държи рекорда за най-голяма дълбочина на заравяне от всички познати видове сухоземни многоножки).
Тревърс добавя, че тези същества съществуват в екосистема, която е почти напълно откъсната от повърхността.
Някои учени смятат, че изследването им може да даде сведения за това как животът може да съществува на Марс или на ледените луни на Юпитер.
Източник – UNIAN/Превод:SafeNews