Полша ликвидира всички държавни медии. Новото проевропейско коалиционно правителство на Полша заяви, че ще обяви в ликвидация държавната телевизия, радио и информационна агенция на страната, предаде BBC.
Този ход е част от обещанието за възстановяване на безпристрастността на държавните медии
Миналата седмица министърът на културата Бартоломей Сенкевич спря от ефир държавния 24-часов новинарски канал TVP Info. И уволни ръководствата на обществените медии. Опозиционните депутати от партията „Право и справедливост“ (PiS) нарекоха уволненията незаконни. И отговориха със седящи протести. Президентът Анджей Дуда, съюзник на PiS, добави, че уволненията са предизвикали „анархия“. И призова новото правителство да се придържа към правния ред.
В кратко изявление Сенкевич заяви, че обявяването на дружествата в ликвидация ще им позволи да продължат да работят, докато се извърши преструктурирането. По думите му така ще се избегнат и съкращенията на персонала. Kато добави, че дружествата могат да бъдат извадени от ликвидация по всяко време от собственика им – Министерството на културата.
Министърът заяви, че е взел това решение поради решението на президента Дуда да наложи вето на правителствения законопроект. Който предвиждаше 3 млрд. злоти (695 млн. евро; 603 млн. паунда) за финансиране на обществените медии през следващата година. Дуда обоснова ветото си с това, че назначаването на ново ръководство от страна на новото правителство е нарушило конституцията на страната.
По-рано министър-председателят Доналд Туск заяви, че сега правителството му планира да похарчи парите за лечение на рак. Като и за психиатрична помощ за деца.
Адвокат Роман Гиертих, който е представлявал Туск и сега е депутат от неговата партия, заяви, че решението на министъра на културата „слага край на правния спор“. И позволява на правителството да назначи ликвидатори, които да извършат преструктуриране.
Ръководителят на канцеларията на президента Дуда, Марчин Масталерек, заяви, че обявяването на ликвидацията е „признание за поражение“ от страна на правителството, което то е избрало. След като не е могло да намери законен начин да промени управителните съвети на обществените медии.
Групите за защита на правата поставиха под въпрос начина на уволненията.
Хелзинкската фондация за правата на човека заяви, че обществените медии се нуждаят от спешна реформа. Тъй като са се превърнали в „пропаганден рупор на управляващия лагер“ при ръководеното от PiS правителство. Което е създало политически и правни условия, които правят провеждането на такава реформа за правителството на Туск „много трудно“.
„Не можем да не отбележим, че начинът, по който започват промените в обществените медии, поражда сериозни съмнения“, заяви групата.
Още новини четете в секция Свят.