Политологът Теодор Славев коментира промените в правилника на Народното събрание, като предупреди за възможно ограничаване на парламентарния контрол и участието на опозицията в законодателния процес.
По думите му част от предложенията, включително съкращаването на сроковете за разглеждане на законопроекти, могат да доведат до по-ниска прозрачност и по-слабо обществено участие.
Той обърна внимание и на рискове от засилване на концентрацията на власт в изпълнителната власт и необходимостта от ясно разграничаване и спазване на баланса между институциите.
„Прогресивна България“ дава първите сигнали за преяждане с власт“, заяви той.
След заседание на временната комисия за правилника на Народното събрание той е останал с впечатление, че предложените промени целят да ограничат опозицията.
„Аз все още не бих говорил за авторитарни сигнали“, допълни той.
По думите му управляващите трябва да бъдат особено чувствителни към обществените очаквания, които не са свързани с по-малко прозрачност и отчетност на властта.
„Усетих по някое време, че управляващите са склонни да се вслушат в опозицията, поне по някои въпроси. За мен едно от най-притеснителните неща е съкращаването на сроковете за запознаване със законопроекти и материали. В парламента има една сентенция, че когато нещо е спешно, то обикновено е грешно. Не мисля, че законодателният процес трябва да се ускорява той трябва да се обмисля. Това не е състезание по скорост. Лош закон, приет прибързано, не става по-добър. Така се ограничава участието не само на опозицията, но и на обществото“, каза той.
По думите му най-устойчивият модел в парламентарните демокрации е законодателната инициатива в по-голямата си част да бъде в ръцете на изпълнителната власт. В България, според него, ситуацията е обратна.
Той изрази опасения, че се намалява и възможността за ефективен парламентарен контрол, което би се отразило негативно и на самите управляващи.
„Те губят първия си рефлекс да засекат, че има проблем във властта. В парламентарната демокрация министрите не се отчитат само пред премиера, а и пред Народното събрание и обществото. Ако някой иска да променя този модел, трябва да го заяви ясно и открито. Наблюдавам първи стъпки към свръхконцентрация на власт в изпълнителната власт, и по-конкретно около Румен Радев. С процедурни правила не може да се променя балансът на властите. В България исторически сме виждали как Народното събрание се превръща в гумен печат на изпълнителната власт и това не е довело до нищо добро, включително за управляващите“, каза той.
По повод „Евровизия“ Славев коментира, че това не е просто концерт, а глобално медийно събитие.
„Иво Христов има право на лично мнение и вкус, но когато става дума за политическа координация на процеса, е важно кой ще бъде излъчен. Иво Христов не изглежда като естествен носител на ценностите на „Евровизия“ включване, равенство, уважение и разнообразие. Трябва да се даде сигнал чрез човек с модерно присъствие и културна чувствителност. Не мисля, че той отговаря на този профил. Той носи тежък идеологически багаж и има поляризиращи позиции, които често се възприемат като антиевропейски и антилиберални, включително с благосклонност към руската геополитическа гледна точка. Това само по себе си не е проблем, но в сложна геополитическа среда дори техническо забавяне или организационна грешка около „Евровизия“ може да се тълкува като политически сигнал“, смята той.
Според него всяка власт в началото преминава през „меден месец“, в който обществената чувствителност е по-ниска, а бизнесът и синдикатите са по-склонни към диалог.
Източник: БНР





