Украйна ще продължи да работи за закупуване на руски реактори от България. Украинското правителство възнамерява да продължи да работи по закупуването на два руски ядрени реактора от България, докато се подготвя за зимата, която обещава да бъде най-суровата в историята на страната. Това заяви министърът на енергетиката на Украйна Герман Галущенко.
Според него кабинетът на министрите ще настоява за разширяване на АЕЦ „Хмелницки“ в Западна Украйна чрез закупуване на два реактора от България, въпреки критиките на депутати от пропрезидентската партия „Слуга на народа“. „Нуждаем се от повече попълнения“, каза той пред Politico, „Разбираме, че всеки ядрен проект отнема години, така че трябва да започнем възможно най-бързо, особено в тази ситуация, когато вече имаме построена и готова сграда.“
Галущенко подчерта, че Украйна е на прага на „вероятно най-тежката зима в историята на страната“.
Върховната рада трябва да приеме законопроект, регулиращ закупуването на реактори, но в момента законодателната инициатива няма достатъчна подкрепа в парламента. Според Politico сред законодателите има съмнения дали средствата биха били по-добре изразходвани за други източници на електроенергия, както и опасения, че рисковете от корупция ще се увеличат.
Украйна ще продължи да работи за закупуване на руски реактори от България
Въпреки това Галущенко е решен да убеди депутатите. „Продължаваме да работим с парламента, за да приемем този закон, защото това е много важен проект за нас“, каза той, „уверен съм, че парламентът ще приеме закона“.
Миналата есен българският премиер Николай Денков потвърди намерението си да продаде на Украйна два реактора и друго оборудване, произведено в Русия за АЕЦ „Белене“, решението за изграждането на което беше отменено от българското правителство. Според него независима международна компания е оценила цената на оборудването, което се планира да бъде продадено, на повече от €1 млрд. През юли същата година депутатите от Народното събрание (парламента) на България решават да възложат на Министерството на. Енергетика да преговаря с украинската страна за продажбата на два реактора, четири парогенератора и четири циркулационни помпи. Тогава беше отбелязано, че сумата на сделката трябва да покрие разходи, направени преди това от София в размер на 1,2 милиарда български лева (около €600 милиона).
През март тази година ръководителят на компанията, която управлява националните атомни електроцентрали в Украйна, Енергоатом, Петр Котин заяви, че Киев очаква да подпише през юни споразумение със София за закупуване на два реактора и друго оборудване. В същото време Котин се оплака, че българската страна се опитва да надуе цената.
Източник – Politico /Превод:SafeNews