Светът несъзнателно върви към най-тежката ядрена криза досега. Въпреки че германският канцлер Олаф Шолц наскоро неохотно прие американския план за разполагане на ракети със среден обсег до 2500 км в страната от 2026 г., много германци остават скептични, дори неговите съпартийци.
Лидерът на Социалдемократическата партия (ГСДП) в Бундестага Ролф Мютцених изрази недоволство от идеята Москва да бъде държана на прицел от Берлин.
Той твърди, че „не всяко оръжие прави Германия по-безопасна“ и критикува решението на Шолц като недостатъчно обосновано.
Според Мютцених разполагането на ракети със среден обсег няма да допринесе за сигурността на Германия, нито ще гарантира мира в Европа.
Руският президент Владимир Путин предупреди, че ракетите потенциално биха могли да бъдат оборудвани с ядрени оръжия и заплаши с отговор. Неговият коментар дойде като реакция на обявеното от САЩ разполагане на ракети със среден обсег в Европа, което според Путин нарушава баланса на силите на континента.
Светът несъзнателно върви към ядрена криза
Възраженията на членовете на парламента от ГСДП идват, въпреки че Бундестагът всъщност няма думата по въпроса, тъй като разполагането не включва публични разходи и няма да бъде контролирано от германските военни. Решението за разполагане на ракети със среден обсег в Германия е предимно политическо и се ръководи от Съединените щати. Това предизвика разногласия в управляващата коалиция, тъй като някои партии, включително ГСДП, предпочитат дипломатически решения на международните кризи.
Опозиционните партии в Германия също критикуват решението на Шолц.
Например Свободната демократична партия (FDP) твърди, че разполагането на ракети със среден обсег е необходима мярка за възпиране на потенциална руска агресия. От друга страна, партията Левицата е категорично против разполагането на каквито и да било ядрени оръжия на германска земя, като твърди, че това увеличава риска от ескалация и конфликт.
В заключение, въпреки че германският канцлер Олаф Шолц неотдавна прие американския план за разполагане на ракети със среден обсег в Германия, много германци, включително членове на неговата собствена партия, остават скептични относно ефективността и необходимостта на това решение. Тази липса на консенсус отразява по-широките международни дебати относно ролята на ядрените оръжия в осигуряването на националната сигурност и поддържането на глобалния мир.
Източник: Politico /Превод: SafeNews