ЕС възнамерява да започне преговори за присъединяване на Украйна и Молдова на 25 юни. ЕС възнамерява да започне официални преговори за присъединяването на Украйна и Молдова през юни, пише Politico. Несъгласието на Унгария обаче може да попречи на този процес. Будапеща отново е притисната да не пречи на кандидатурата на Киев.
Властите в Брюксел настояват за започване на официални преговори за присъединяване на Украйна към Европейския съюз, като предлагат те да се проведат още следващия месец.
Работейки зад кулисите, дипломати от ЕС и Украйна активно се опитват да убедят унгарското правителство да се съгласи да започне преговори за присъединяване.
Петима дипломати, пожелали анонимност, казаха, че целта е да започнат официални преговори още на 25 юни.
Началото на преговорите ще бъде мощен морален тласък за Украйна, която повече от две години води пълномащабни военни действия с Русия и отдавна се стреми да се присъедини към западния блок.
Лидерите на ЕС казаха на украинския президент Володимир Зеленски миналия декември, че искат да приемат Украйна и Молдова в своя клуб, което ще направи ЕС 29-те държави-членки. Официалната правна процедура за преговори за членство обаче не може да започне поради съпротивата на Унгария.
Брюксел и Киев полагат интензивни дипломатически усилия, за да облекчат тревогите на Будапеща относно положението на унгарското малцинство в Украйна, казват дипломати.
След априлските преговори между влиятелния ръководител на канцеларията на украинския президент Андрий Ермак и унгарския външен министър Петер Сиярто „страните отбелязаха положителната динамика на диалога“, се казва в изявление на Украйна след срещата. Киев е дал отговори на списък от 11 точки, даден му от Будапеща, и сега очаква реакцията на Унгария, каза един от дипломатите.
Друг дипломат от ЕС предположи, че Унгария иска да отложи въпроса за преговорите за присъединяването на Украйна до юли, когато Будапеща поема председателството на Съвета на Европейския съюз за шест месеца. „Има чувството, че те не искат да направят това преди изборите [изборите за Европейски парламент на 9 юни], тъй като това може да се превърне в изборен проблем“, каза дипломатът, улавяйки настроенията на много служители в Брюксел.
„Сега чакаме този момент през юни. Унгарците искат дискусиите за членството на Украйна да не бъдат нарушавани и да бъдат отложени до началото на унгарското председателство на Съвета на ЕС.“
След като лидерите на ЕС изразиха политическа подкрепа и одобрение за Киев, следващата стъпка в процеса на присъединяване трябва да бъдат официални преговори с Украйна на междуправителствено ниво. Това ще отбележи началото на преговорите за членство.
За да се случи това, страните от ЕС трябва да се договорят за рамка за преговори. 27 страни обсъждат и спорят за съдържанието на този документ от март, когато беше разпратен от Европейската комисия. Засега преговорите на техническо ниво вървят добре, както описаха двама дипломати. Те очакват новият проект да бъде изпратен на посланиците в ЕС през следващите седмици, за да могат да решат най-належащите проблеми.
Украйна и нейните поддръжници в ЕС призовават за междуправителствена конференция между Брюксел и Киев преди Унгария да поеме председателството на Съвета на Европейския съюз на 1 юли.
Унгарският премиер Виктор Орбан е най-сериозната вътрешна пречка, блокирайки подкрепата на ЕС за Украйна в продължение на две години.
Той няколко пъти заплашваше да блокира решенията за финансиране от ЕС на Киев, както и преговорите за присъединяване и санкциите срещу Русия. Преди да се съгласи със схемата за преговори, Будапеща иска да получи допълнителни гаранции за укрепване на правната защита на малцинствата в Украйна.
В същото време Будапеща много иска да стане успешен председател на Съвета на ЕС, казват дипломати. Белгия, която в момента е председател на Съвета, също се опитва да убеди Унгария, че преговорите са и в неин политически интерес, особено след като Будапеща може да използва един от няколкото метода, за да блокира присъединяването на Украйна на по-късен етап, ако желае.
Белгийските власти вече определиха начална дата на междуправителствената конференция за 25 юни. Разговорите ще се проведат броени дни преди началото на унгарското председателство. Но както винаги, „невъзможно е да се предвиди какво ще направи Унгария, докато не го чуем от самия Орбан“, каза дипломат.
Говорител на постоянната мисия на Унгария в ЕС каза, че в момента Будапеща се фокусира върху преговорната рамка. „Първата стъпка е да се постигне консенсус по този въпрос и е твърде рано да се обсъждат датите на междуправителствената конференция“, каза той.
Източник – Politico./Превод:SafeNews