Съпредседателят на „Да, България“ Ивайло Мирчев и заместник-председателят на „Демократи за силна България“ Йордан Иванов настояха за предприемането на незабавни реформи, които да ограничат държавния дефицит до 3% още в рамките на тази година. Пред журналисти в кулоарите на парламента представителите на „Демократична България“ коментираха изявленията на Румен Радев и се обявиха категорично против тегленето на нови мащабни заеми за сметка на отлагането на структурните промени.
Критика към фискалната политика
Според Ивайло Мирчев настоящите позиции на управлението изглеждат като опит за оправдание за поредното излизане извън тавана от 3% дефицит.
„Предрекохме още през 2025 г., че ще влезем в процедура за свръхдефицит, когато беше ясно, че дефицитът няма да е 3%. Но очакването от “Прогресивна България” е да бъдат взети конкретни мерки и да бъде предложен бюджет да влезем в 3% рамки“, заяви той пред медиите.
Депутатът допълни, че избягването на реформите показва липса на политическа смелост и води до натрупването на нови задължения, което е в разрез с обществения интерес. Ивайло Мирчев напомни, че общественото недоволство от декември миналата година е свалило предходния кабинет именно заради липсата на реформи в бюджетната рамка за 2026 година и подозренията за обслужване на сенчести партийни структури.
Пакет от десни мерки в парламента
Заместник-председателят на ДСБ Йордан Иванов обяви, че политическата формация вече е внесла в Народното събрание конкретен пакет от десни финансови мерки, целящи да спрат процедурата по свръхдефицит. Сред основните предложения на коалицията са поетапното освобождаване на пенсионерите от структурите на МВР, както и въвеждането на изискване държавните служители сами да покриват осигуровките си, по подобие на работещите в частния сектор.
„На трето място – реформа на цялата администрация в държавата. Изграждане на електронна администрация, която да служи на бизнеса, да служи на българските граждани и преструктуриране на голямата партийна администрация“, посочи Йордан Иванов.
От десницата бяха категорични, че няма да подкрепят финансова стратегия, базирана на нови държавни заеми, като се позоваха на волята на гражданите, участвали в организираните през изминалата година данъчни протести срещу фискалната политика на ГЕРБ и „ДПС – Ново начало“.
Още гледайте във видеото на SafeNews.
Напрежението между управляващите и ГЕРБ по темата за бюджетния дефицит и състоянието на публичните финанси се изостри, след като бившият финансов министър Теменужка Петкова обвини премиера Румен Радев в неверни твърдения относно риска от процедура за свръхдефицит.
Тя заяви, че проблемът засяга 2026 г., а не 2025 г., и подчерта, че страната изпълнява Маастрихтските критерии благодарение на дерогацията за увеличените разходи за отбрана.
„Призовавам премиера Румен Радев да не си служи с лъжи и неверни интерпретации на факти и данни. Проблемът с процедурата за свръхдефицит не касае 2025 г., а 2026 г.“, заяви Петкова.
Лидерът на „Продължаваме промяната“ Асен Василев коментира в кулоарите на парламента обявената процедура на Европейската комисия срещу България за прекомерен дефицит, като заяви, че проблемите с публичните финанси са били предвидими и резултат от „неразумно бюджетно управление“, както и че страната може да избегне последици при изготвяне на реалистичен бюджет с дефицит до 3%,
„На 19 февруари 2025 г., при приемането на бюджета за 2025 г., предупредих от парламентарната трибуна, че при така заложените приходи дефицитът няма как да остане в рамките на 3%, а бюджетът е направен така, че да не влезем в еврозоната и да бъде свалено правителството. В еврозоната все пак влязохме, защото се отчита дефицитът за 2024 г., но правителството падна. Не сме влезли в еврозоната с измама, тъй като се гледат данните за 2024 г“, каза той.





