За трети път в рамките на една седмица мигранти са изправени пред изселване и евентуална загуба на притежания, докато полицията се готви да ги евакуира от окупираните офиси на Националния кризисен център на Белгия в близост до гара Брюксел-Север, съобщава БГНЕС.
Помещенията бяха запълнени в неделя от търсещи убежище и организации на гражданското общество, които настояваха за спешно решение от страна на правителството да изпълни задължението си да осигури убежище на бежанците.
По-късно в неделя при мащабна полицейска операция служители и полицейски автомобили обградиха сградата. Около 22:00 ч. на мястото бяха използвани водно оръдие и няколко полицейски кучета. Въпреки това от понеделник сутринта полицията не е предприела никакви действия, макар че все още присъства в голям брой.
„В момента сме в контакт със собственика на сградата; той ще реши дали да действаме и да я евакуираме“, заяви говорителят на полицейската зона „Брюксел Север“ пред The Brussels Times. „Полицията все още е на място.“
Протестът в неделя идва след необявената евакуация на търсещите убежище от канала в Моленбек миналата седмица във вторник и по-скорошното извеждане на около 60 търсещи убежище в близост до обекта на Tour & Taxis, много от които са се преместили там, след като са били евакуирани от палатките покрай канала, всички от които са били премахнати от полицията.
В последния случай имаше съобщения, че брюкселското правителство е изпратило градски служители да пробият дупки в помещенията, за да направят сградата необитаема.
Адвокат Мике Ван Лаер, която представлява около 40 от търсещите убежище в момента в сградата, подчертава, че всеки един от тях е подал молба за убежище и следователно има право на подслон. Много от тях вероятно ще бъдат преместени за трети път тази седмица.
„Навсякъде, където отидат, ги прогонват. Не им се дава подслон, но и не им се дават никакви алтернативи. Палатките им не могат да бъдат разпънати никъде“, казва тя. В момента около 2600 души все още са в списъка на чакащите да получат подслон, като много от тях спят на груб строеж.
„Търсещите убежище вътре, разбира се, са много уплашени, когато видят полицейско присъствие. Досега полицията не е била техен приятел.“
Тя обясни, че в понеделник сутринта полицията е отказала достъп до сградата, включително на адвокатите, представляващи търсещите убежище. „Не е позволено да се предоставят и никаква храна или лекарства“. Вътре има десетки възрастни и болни хора.
Томас Вилекенс, съветник по политиките във Vluchtelingenwerk Vlaanderen (фламандска организация на гражданското общество), също изрази загриженост във връзка със съобщенията, че полицията е използвала лютив спрей, като го нарече червена линия, която „не може и не трябва да бъде пресичана“.
„Действията на полицията тук ни тревожат. Това са предимно хора, които са потърсили убежище и по закон имат право на подслон. Това не е абсолютно никакъв начин на действие с тези хора“, каза той.
Последната операция по изселване се провежда дни след като федералното правителство обяви своята миграционна сделка, която според министрите ще помогне за прекратяване на кризата с приема на бежанци. Вилекенс не е толкова убеден в това.
„Сделката за миграцията от миналата седмица предвижда само нови места за прием до лятото, което не е краткосрочно решение. Вместо това ресурсите, които сега се разхищават, трябва да се използват за намиране на решение за всички, така че тези ситуации да не се повтарят, защото не бива да е така.