Показвате само предизборна немощ. Имате само пропаганда, основана на страх и омраза, нямате визия за България. Този вот няма да мине.
Това заяви съпредседателят на ПГ на „Продължаваме промяната-Демократична България“ Кирил Петков в началото на дебатите по първия вот на недоверие към кабинета с премиер Николай Денков, предаде репортер на БГНЕС.
„Нека да ви е ясно, че ние продължаваме да се борим за хората в енергийния сектор“, заяви още Кирил Петков от трибуната на Народното събрание.
Днес народните представители ще започнат разисквания по внесения вот на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Николай Денков. Гласуването на проекта на решение е не по-рано от 24 часа след приключване на разискванията.
Вотът на недоверие е заради провала на правителството в сектор Енергетика
В мотивите си вносителите от БСП, Възраждане и ИТН посочват, че в недалечното минало България беше безспорен енергиен лидер в Югоизточна Европа. Атомната централа в Козлодуй, уникалният по мащаби комплекс “Марица-изток”, перспективата за изграждане на АЕЦ “Белене” и още редица други предприятия и съоръжения гарантираха за десетилетия напред това, че България ще бъде напълно обезпечена енергийно и ще произвежда електроенергия така, че да гарантира сериозни печалби от износ.
В годините бяха затворени блокове на АЕЦ “Козлодуй”. Зачеркна се проектът АЕЦ „Белене“. Провалени бяха газопроводът “Южен поток” и нефтопроводът „Бургас-Александруполис“. Бъдещето на въгледобива у нас ставаше все по-неясно. Близо 15 години управляващите от ГЕРБ не направиха нищо, за да защитят националния интерес. Нещо, което видяхме нагледно, че е възможно и в рамките на ЕС, тъй като днес поляците не се притесняват за своите мини и ТЕЦ-ове, подчертават вносителите.
Според тях, сегашната управляваща коалиция е продължила тази политика. А днес тя достига до своя логичен край, под опеката на най-безпринципната политическа сглобка в новата българска история.
В допълнение към всичко това, мнозинството в парламента взе решение правителството да продаде оборудването за АЕЦ „Белене“. То постави и в риск доставките на ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй“. България е на път да се превърне от износител на електроенергия във вносител, с всички произтичащи от това рискове, отбелязват вносителите.