Голямо разтърсване се готви в българското съдийство преди старта на новия сезон. – президентът на Български футболен съюз Георги Иванов подготвя сериозна чистка сред реферите след серията скандали и спорни решения през последните месеци.
След Лудогорец – ЦСКА: двама съдии изгоряха
Под ударите първи попаднаха главният съдия на мача Лудогорец – ЦСКА (1:0) Стоян Арсов и ВАР арбитърът Васил Минев. Двамата вече са извадени от нарядите за неопределено време.
По информация от футболните среди шансът да получават назначения в първите 3-4 месеца от новия сезон е почти нулев.
Готвят още наказания
Санкциите обаче няма да спрат дотук. Очаква се още трима съдии да бъдат отстранени от мачовете в Първа лига през сезон 2026/27. Двама от тях вероятно ще бъдат понижени във Втора лига, а за един дори се говори, че може окончателно да се раздели със съдийството.
„Ще има нова чистка“
Източници от футболната централа твърдят, че в БФС вече са решили да действат много по-твърдо срещу натрупаните проблеми в съдийството.
„Когато някой сгреши веднъж – нормално е. Няма перфектни хора. Но когато грешките стават системни и през тях прозира задкулисна тенденция, ще следват сурови наказания“, твърдят източниците.
Режат и тъч рефери
Освен главни арбитри и ВАР съдии, се очаква от елита да бъдат махнати и няколко тъч рефери както от efbet Лига, така и от Втора лига.
Според хора от БФС целта е да се спре натрупаното недоволство срещу съдийството, което през последните сезони предизвика сериозно напрежение между клубовете.
Гонзо затяга контрола
Още през изминалия сезон Георги Иванов е освободил немалко съдии, но сега действията му щели да бъдат още по-мащабни. Във футболните среди вече се говори, че новият сезон ще започне с напълно различен подход към реферите и много по-сурови санкции при спорни отсъждания.
А дали това наистина ще промени българското съдийство — тепърва ще се разбере още в първите кръгове на новото първенство.
Източник: БЛИЦ Спорт





