Победихме инфлацията: Ядем по-евтин хляб, яйца и пилешко месо!
Яйцата се оказват сред селскостопанските продукти, чиято цена на производител буквално се е сгромолясала най-силно през второто тримесечие на 2024 г. – с цели 22,7%. Това показват данните на НСИ за селското стопанство, публикувани вчера. Другият продукт, който поевтинява силно, е хлебната пшеница – с 15,5%, а третият е пилешкото месо – с 8,1%. Сравнението е с първото тримесечие.
Поевтиняването на яйцата от почти 23% обаче не е задължително да се пренесе автоматично и до крайния потребител, тъй като за търговците намалението е добре дошло. Така, ако почти не понижат цените, те ще си увеличат и без това огромните печалби заради драстичните надценки.
Все пак отчетеното поевтиняване е предпоставка те също да поевтинеят.
В момента по магазините яйцата за 10 бр. тип L от клетъчни кокошки вървят от 3.50 лева до 7.00 лева. Известно е, че ако не купуваме яйца между 5 и 7 лева, цени, които говорят за откровена спекула, то цените им ще продължат да намаляват.
По данни на земеделското министерство от началото на януари до края на юни понижението на производствените цени на яйцата у нас е най-голямото в целия ЕС.
Причина за това, от една страна, са понижените разходи за производство, а от друга, засиленият внос на яйца от Румъния и Украйна.
Например яйцата от клетъчно отглеждани носачки в средата на годината са стрували при производителя 19 ст. бройката,
докато 6 месеца преди това са били с 32% по-скъпи. В момента тези яйца, които не са от най-високия клас, но за сметка на това са най-масовите на нашия пазар, са с около 18% по-евтини от средното за ЕС.
Крайната им цена, особено в магазините на големите търговски вериги, често пада под 40 ст. бройката, а когато има и промоции, дори е около 35 ст. Яйцата клас А – от свободно отглеждани кокошки, са малко по-скъпи в магазините – 42-47 ст., но те също поевтиняват в сравнение с началото на годината.
Знае се, че България има квота за внос за украински яйца, но големите птицеферми твърдят, че тя е надвишена с 400%. Това е така най-вероятно, защото украинските яйца са маскирани като румънски или полски. Тези продукти са с около 30% по-евтини от родните и преди няколко дни производителите поискаха от земеделския министър да наложи временна забрана за вноса им за 120 дни.
Производствената цена на бройлерите обаче също се понижава, а за тях никой не твърди, че има евтин внос.
При производителите се наблюдава намаление на цените и на други видове животински продукти, но доста по-незначително. Например производствената цена на живите животни е с 1,4% по-ниска
В растениевъдството също се наблюдава тримесечен спад на цените с 3,4%, като най-значително е понижението при зърнените култури – с 18%, а в тази група попада и хлебната пшеница, която е поевтиняла с 15,5%.
Източник: 24 часа