Новите метровлакове, които ще обслужват линии 1, 2 и 4 на софийското метро, ще предложат по-висок комфорт за пътниците и по-кратък интервал на движение, който ще бъде намален с около 30 секунди. Това заяви изпълнителният директор на „Метрополитен” Метрополитен София Николай Найденов.
По думите му подобрението на услугата ще бъде постепенно, тъй като част от съществуващите влакове все още не разполагат с климатизация, а използват вентилационни системи. Новите композиции обаче ще бъдат оборудвани с модерни климатични инсталации, които ще осигуряват по-приятни условия за пътуване през различните сезони.
„Подобрението на качеството на услугата ще бъде еволюционно, защото част от влаковете по тези линии нямат климатизация, те са на вентилационна уредба. А сега ще има модерна климатична система, която в зависимост от сезоните, ще предоставя чувство на комфорт на пътниците.”, увери Найденов.
Влаковете ще разполагат и с видеонаблюдение, което според Найденов ще повиши сигурността в мрежата и ще ограничи хулиганските прояви.
„Има и комфортни зони за велосипедисти, хора със специални потребности, майки с колички, говорим за съвсем различен вид транспорт към настоящия момент.”, подчерта Найденов.
Той уточни още, че старите мотриси няма да бъдат изведени от експлоатация и ще продължат да обслужват линиите, като в следващите около 15 години се предвижда постепенно обновяване на целия подвижен състав.
Найденов допълни, че в момента приоритет остава довършването на линия „Иван Вазов“, а след пускането ѝ в експлоатация усилията ще бъдат насочени и към реализацията на линия „Гео Милев“.
Източник: Нова





