Русия трябва да забрани абортите или да плаща на семействата за създаване на потомство. Тези мерки са за да се облекчи острата демографска криза, която се усложни от войната в Украйна.
Нина Останина, ръководител на парламентарната комисия за семейството, жените и децата, предложи на жените с нежелана бременност да се плаща, за да родят. След това те могат да оставят децата в държавни домове за сираци.
Тя подкрепи призива за забрана на абортите, отправен в неделя от патриарх Кирил
Но очерта предложението като алтернатива.
„Има два варианта да подобрим нашата демография. Или трябва да забраним абортите, или да дадем пари директно на семейството в брой“, каза политикът пред Lenta.ru, руски новинарски сайт.
„Вярвам, че трябва да се направи всичко, за да се насърчи едно момиче да има дете и да му се даде увереност, че няма да остане сама с проблемите, когато това дете се роди. Можем да заведем детето в сиропиталище, като по този начин помогнем за подобряване на демографията“, добави Останина.
Русия вече започна да ограничава достъпа до хапчета за спешна контрацепция и аборт. Търсенето нарасна рязко след нахлуването на президента Путин в Украйна. Продажбите на лекарствата са се увеличили с цели 60% миналата година, според вестник Комерсант. Семействата обикновено отлагат раждането на деца във времена на несигурност и икономически затруднения.
В Русия също има недостиг на хора на двадесет и тридесет години поради катаклизмите по време на разпадането на Съветския съюз
Подобно на голяма част от Европа, Русия вече се бореше със застаряващо население и спадаща раждаемост. На една жена се падат 1,5 деца. Когато през 2018 г. Путин повиши пенсионната възраст до 65 години за мъжете и 63 години за жените, това предизвика редки национални протести.
Оттогава войната на Кремъл в Украйна е довела до 300 000 убити или ранени руснаци, главно млади мъже. Смята се, че още стотици хиляди са напуснали страната, за да избегнат наборната военна служба и въздействието на западните санкции.
По време на Втората световна война и Студената война комунистическите лидери на Съветския съюз прегърнаха правата на жените, които бяха полезни за една държава, която изискваше повече работници, учители, лекари и учени.
Съвременна Русия обаче зави в другата посока, като президентът Путин предлага по-феодална визия за обществото с реакционни семейни ценности
Забележките на Останина са последните от поредица атаки срещу правата на жените. Някои от най-влиятелните фигури в страната започнаха да подкрепят забраняването на абортите като част от това, което все повече изглежда като съгласувана кампания за забрана.
В понеделник сенатор Маргарита Павлова каза, че руските жени трябва да спрат да се фокусират върху висшето образование и да поставят семейството и брака пред кариерата. Думите й повториха тези на Михаил Мурашко, министър на здравеопазването, който каза, че „има много проблеми“ с идеята жените да имат образование и кариера вместо деца
„Една жена трябва да разбере, че колкото по-рано роди, толкова по-добре“, каза той
Още новини четете в категорията Свят.