„Три събития има в момента по повод 120-ата годишнина от рождението на Златю Бояджиев. В Националната художествена галерия в София. В родното му Брезово и в къщата-музей в Пловдив. Без съмнение празникът тук се доближава най-много до духа на това, което носи Златю Бояджиев. Той е емблемата на изобразителното изкуство в Града на художниците.“ Това каза президентът Петър Стоянов в Пловдив, който е и почетен председател на фондация „Златю Бояджиев”.
За честването на 120-ата годишнина от рождението на големия художник десетки пловдивчани и гости изпълниха къщата-музей „Златю Бояджиев“
Сред гостите в емблематичната сграда бяха кметът Здравко Димитров, министърът на културата Кръстю Кръстев, доц. Елена Кантарева-Дечева – директор на ОИ „Старинен Пловдив“, Златин Бояджиев – внук на художника, съпругът на другата му внучка Цена Бояджиева, която вече не е между нас – Мимо Димов, Димитър Пампулов – съставител и арх. Стефан Добрев – издател на най-новия албум с портрети, рисувани от Златю Бояджиев, много пловдивски творци, общественици, медии, студенти и ученици. Празникът започна с изпълнение на талантливото дуо Марияна Стоева – цигулка и Екатерина Стоева – виола, възпитаници на музикалното училище „Добрин Петков“ в Пловдив, които изсвириха „Пасакалия“ от Хендел.
„Позволете ми да благодаря на всички, които се ангажираха. Фондацията, чийто почетен председател съм, не би могла да свърши и половината от нещата без упоритостта, постоянството и търпението на Димитър Пампулов. Благодаря му! Пловдив е град на художниците! Добре познато, звучи като клише, но като всички клишета е вярно. За онова поколение художници – Йоан Левиев, Димитър Киров, Христо Стефанов, без съмнение, Златю Бояджиев остана като бащата, патриарха на пловдивското изобразително изкуство“, каза още Петър Стоянов.
Кметът Здравко Димитров отправи благодарност към Димитър Пампулов и арх. Стефан Добрев за новия двуезичен албум, събрал в 260 страници портрети, рисувани от Златю Бояджиев
.„Малко са градовете – не само в България, а и в Европа, които имат талантливи художници като Златю Бояджиев. Ние, пловдивчани, трябва да се гордеем с него, но и с цялата школа на пловдивските художници. Те прославиха града ни и България далеч извън пределите на Европа. Златю Бояджиев не спря да твори, въпреки трудностите, а изкуството му е вечно! Този голям творец заслужава да пазим паметта му, а докато има памет за големите личности, те ще са живи и ще са сред нас”, каза Зико.
Министърът на културата Кръстю Кръстев, който беше подготвил слово, което да прочете, реши да не го прави, а да сподели чистата си, човешка емоция
„Щастлив съм, че живея в този град, че съм работил в този град. Пловдив има особеното право, привилегия и потенциал да се нарича българската столица на културата. Легенди се разказват за хората на изкуството. Но няма как да говорим за Пловдив и изкуството и да не си спомним за Златю Бояджиев. Да не споменем особения дух на града, който ражда такива творци. Поздравявам екипите на „Старинен Пловдив“ и Община Пловдив, на Фондация „Български архитектурен модернизъм“; благодаря на Златин Бояджиев, на НБ „Иван Вазов“ и Дирекция „Регионален държавен архив“ – Пловдив, както на всеки един от вас, допринесъл за прекрасната програма, включваща мащабната изложба с непоказвани творби. С всички тези прекрасни прояви празнуваме факта, че България има привилегията да се нарича Родина на класика Златю Бояджиев. Видян и оценен от България и от света!”, каза министър Кръстев.
От днес до януари 2024 г. в къщата музей е експонирана изложба, включваща творби от фонда на Градската галерия в – Пловдив и ОИ „Старинен Пловдив“, част от постоянната експозиция, както и шест непоказвани творби на Златю Бояджиев.
Експонирана е и документална изложба за живота и творчеството на художника и лични вещи, предоставени от наследника Златин Бояджиев. Изложбите са подготвени от екип: Валя Ангелова – уредник на къща-музей „Златю Бояджиев“ и Теодор Караколев от фондация „Български архитектурен модернизъм“ със съдействието на Златин Бояджиев.
За луксозния албум „Димитър Пампулов представя: Портрети от Златю Бояджиев“ говориха авторите му
Издателят арх. Стефан Добрев, живял дълги години във Франция, сподели, че често си е задавал въпроса как е възможно да няма книги, посветени на гениалния български живописец. И когато преди 10 години се завърнал в България, създал издателство, което веднага публикувало книга за Златю Бояджиев. Той разказа и любопитната подробност, че чрез предзидента Петър Стоянов първата бройка е отишла при семейство Клинтън – големи почитатели на творчеството на българския художник.
Авторът на общо четири книги за Златю Бояджиев – Димитър Пампулов, разкри няколко любопитни истории за създаването на портретите. Сред тях за Николай Гяуров, който идва в Пловдив за откриването на Партийния дом през 1969 г. В албумине има портрети на артиста Константин Кисимов и ролята на жена му Лиляна, на Хосе Санча – известен испански художник, на Лили Иванова и други. Разказа и истории, свързани с таланта на Златю Бояджиев като певец – тенор в младите си години. Художникът имал влечение към музиката и изкуството като ученик в Търговската гимназия.
Честването продължи в следобедните часове с презентация „Хронос и топос в платната на Златю Бояджиев“. Излъчен бе и документалния филм „Художникът Златю Бояджиев“ от 1961 г. Сценаристи са Хаим Оливер и Цанко Лавренов, режисьор е Иван Попов, а оператор е Барух Лазаров. Филмът печели втора награда за документален филм на първия Фестивал на българския филм „Златна роза“ във Варна през 1961 г. Същата година е номиниран за златна палма на фестивала в Кан.