Народният представител от „Възраждане“ Петър Петров коментира актуалната вътрешнополитическа ситуация и предложените от „Прогресивна България“ промени в правилника за работата на НС. В интервю за Дарик радио той обвини управляващите, че чрез новите текстове се прави опит да бъде ограничен парламентарният контрол и да се намали възможността опозицията да търси отговорност от министрите и институциите.
Според Петров промените в правилника не са просто технически, а засягат пряко начина, по който функционира парламентарната демокрация
„От „Прогресивна България“ целят да скрият гласа на гражданското общество. Упражняването на парламентарен контрол е закрепено в Конституцията. В противодействие на това от ПБ внесоха и си приеха промени, които ограничават възможностите за задаване на въпроси към министри, съответно и липсата на санкции, ако не се отговаря на най-наболелите въпроси за обществото“, заяви Петър Петров.
Той посочи, че според него новите правила връщат практики от периода преди кабинета „Борисов 3“, когато по-малките парламентарни групи трудно са успявали да налагат теми за обсъждане в пленарната зала.
„ПБ възстановява положението, което действаше до кабинета „Борисов 3“. Ограничават се сегашните парламентарни групи да искат нещо да бъде обсъдено, дори една ПГ да иска да състави комисия. Няма да може дори да бъдат излагани доводи“, коментира депутатът.
По думите му новото изискване за минимум 48 подписа за определени парламентарни действия ще принуждава отделните групи да търсят подкрепа помежду си, за да могат въобще да внесат предложение или да изложат мотивите си.
За политическия плурализъм
Петров смята, че това нарушава принципа на политическия плурализъм и равнопоставеността между народните представители.
„Промените, които се предлагат от „Прогресивна България“, нарушават Конституцията на България“, категоричен бе той.
Народният представител от „Възраждане“ заяви още, че според него управляващите се опитват да ограничат възможността опозицията да иска временни комисии и да поставя неудобни теми в пленарната зала.
„Тези, които залагат бомбите в правилника, го правят с умишлената цел, за да го използват срещу парламентарните групи“, каза Петров.
Той припомни, че всяка първа сряда от месеца парламентарните групи имат възможност да предлагат свои точки в дневния ред, но според него сега се прави опит това право да бъде ограничено.
„Прогресивна България“ иска да крие министрите от опозицията. От „Прогресивна България“ въведоха в правилника невъзможността да се съставя временна комисия в този ден на опозицията“, подчерта той.
Петров заяви, че подобни ограничения засягат не само депутатите, но и гражданите, които са ги изпратили в парламента
„Самата забрана да бъде обсъден такъв въпрос, защо трябва да бъде съставена такава комисия – всичко това е редно да бъде обсъдено в пленарна зала в Народното събрание. Това ограничава правата и на българските граждани, защото те са ни изпратили там“, каза още народният представител.
Той коментира и възможността народните представители да изискват документи от държавни и местни институции, като посочи, че според него и там се прави опит за ограничаване на контрола.
„Единствената цел на „Прогресивна България“ е да крият министрите. Искат да се прекрати вече действащото 12 години правило, което позволяваше на народните представители да налагат контрол над органите на местната и държавната власт, като сме изисквали документи, за да разобличаваме различни злоупотреби“, заяви Петров.
По темата за законодателния процес депутатът предупреди, че прекалено бързото приемане на закони често води до сериозни проблеми.
„През последните 5 години бързото законодателство, което бе внасяно от мнозинствата, по никакъв начин не допринесе за добруването на българското общество. Бързото законодателство понякога води до проблеми“, каза той.
Петров коментира и работата на МВР, като според него в системата има натрупани с години проблеми, които все още не намират решение.
„Ръководството на МВР не прави достатъчно, за да осигури обществения ред в страната и съответно да извърши издирвателна дейност“, заяви депутатът по повод случая с прокурорския син Васил Михайлов.
Той припомни, че издирването е продължило близо година и според него това показва слабости в системата.
„Това говори за проблеми във ведомството. Ние няма да сме прости наблюдатели на това“, подчерта Петров.
Въпреки критиките си той отбеляза, че в МВР работят и много съвестни служители.
Народният представител коментира и темата за съдебната реформа, като заяви, че „Възраждане“ е готова да подкрепи промени в Закона за съдебната власт. „Ние от „Възраждане“ още в кампанията заявихме, че ще подкрепим законодателните промени в Закона за съдебната власт“, каза Петров.
Той обаче отбеляза, че до момента от „Прогресивна България“ не са водени разговори с неговата партия за евентуална подкрепа
„Да се надяваме, че няма да постъпят високомерно, както направиха ГЕРБ и ДПС“, коментира депутатът.
В края на разговора Петров заяви, че според него реалните намерения на политическите сили се виждат не по думите им, а по начина, по който гласуват в парламента.
„Независимо какво говори една политическа сила по време на предизборната кампания, независимо от изказванията, които правят – по гласуването ще ги познаете“, заяви той.
Източник: Дарик





