Депутатът от „Възраждане“ Петър Петров отправи тежки обвинения към институциите заради скандала с незаконния комплекс в местността „Баба Алино“. Според него случаят е символ на „завладяната държава“.
„С години никой не си е вършил работата“
Петров заяви, че нито местните, нито държавните контролни органи са изпълнявали задълженията си. По думите му, от „Възраждане“ са подавали сигнали още през есента на миналата година чрез депутата Коста Стоянов до ДАНС, прокуратурата, ДНСК и МРРБ.
„Беше тишина до миналия четвъртък“, заяви Петров.
Подозрения за пране на пари
Според депутата проблемът далеч не се изчерпва само с незаконно строителство.
„Считаме, че дейността е много по-мащабна — вероятно става дума и за пране на пари, и за други дейности“, каза той.
Петър Петров заяви още, че са били използвани документи с невярно съдържание, чрез които е било позволено последващото строителство и сделки. Той постави под съмнение и процедурата по търпимост на сградите.
Депутатът изрази сериозен скептицизъм, че незаконните обекти ще бъдат премахнати бързо. „Силно се съмнявам“, каза той по повод възможността държавата да пристъпи към събаряне. Според него институциите действат твърде бавно, въпреки че законът е ясен — незаконните строежи подлежат на премахване.
„След две години пак ще говорим за това“
Петров предупреди, че скандалът може да се проточи с години.
„Проблемът е именно завладяната държава, която не може с магическа пръчка да бъде освободена от статуквото“, заяви той.
По думите му не е изключено и след една-две години темата отново да е актуална, а незаконният „град“ все още да стои непокътнат.
Скандалът край Варна вече се превръща не само в строителен казус, а в символ на огромния сблъсък между институции, политика и съмнения за дълбоко вкоренени зависимости в държавата.
Източник: NOVA NEWS





